banner2

Cuma günü patlama yaşanmıştı! İşte altın kurunda son durum

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'da yaptığı referandumun ardından Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini ilhak ettiğini açıklamasıyla altın piyasalarında da değişikliğe sebep oldu. Altının gram fiyatı dün sabah saatlerinde 990 lira iken bu sabah güne 987 liradan başladı.

Ekonomi 01.10.2022, 10:18 01.10.2022, 12:28
Abone ol
Cuma günü patlama yaşanmıştı! İşte altın kurunda son durum

Amerikan Merkez Bankası FED'in faiz kararı ile dolar yükselmiş ve altında düşüş yaşanmıştı. Putin'in Ukrayna'daki dört bölgeyi ilhak kararı aldığını açıklamasının ardından altındaki gerileme devam etti.

DOLAR YÜKSELDİ ALTIN DÜŞTÜ

Amerika'nın enflasyonla mücadele için aldığı önlemler kapsamında Merkez Bankası FED'in faiz artışına gitmesiyle beraber dolar değer kazandı. Dünya çapındaki resesyon endişeleri ve Euro Bölgesinde yaşanan ekonomik durgunluk yatırımcının güvenli limanları tercih etmesine neden oldu. Dünya ekonomilerinde yaşanan bu gelişmelerin değerli metallere talebi azaltması ile altının ons fiyatı tarihi dipleri gördü.

İNGİLERE'DEN ALTINA DESTEK


Tüm bu gelişmelerin dışında İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) piyasa koşullarında düzeni sağlamak için uzun vadeli tahvillerde geçici alım yapacağını açıklamasının ardından altın fiyatlarında bir toparlanma gözlendi. BoE'nin kararı sonrası dolar endeksi zayıfladı. ABD tahvil faizleri düşüşe geçti. Sonraki süreçte ise 1600 dolar seviyesine kadar inan ons altın, İngiltere Merkez Bankası kararı ile 1674 dolara kadar çıktı.

PUTİN'İN KONUŞMASI PİYASALARI ETKİLERİ


Geçtiğimiz gün Putin'in tüm dünya tarafından merakla beklenen konuşması piyasaları da etkiledi. Putin, Ukrayna'nın Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinin Rusya'ya bağlanması için anlaşmaları imzaladı."4 bölgedeki insanlar artık bizim vatandaşımız oluyor. Halkın yaptığı seçimi artık tartışmayacağız" dedi.

Gram altın geçtiğimiz gün sabah saatlerinde 990 liradan güne merhaba dedi. 30 Eylül günü çeyrek altın ise 1.640 liradan açıldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!