Yandex Metrica

Sitede Ara

Çinli otomobil devi BYD, Türkiye'de ilk 3'e oynayacak!

Çinli otomobil devi BYD, Türkiye'de ilk 3'e oynayacak!

Çinli otomobil devi BYD'nin Türkiye'de 1 milyar dolarlık yatırım kararını duyurması, piyasayı hareketlendirdi. BYD Türkiye, yoğun bayilik talebi aldığını açıkladı. Çinli şirket, Türkiye pazarında üç yıl içerisinde ilk üç markadan biri olmak istiyor.  

Ekonomi

11.07.2024, 10:21

Geçtiğimiz Pazartesi günü Türkiye'de 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyuran Çinli otomobil devi BYD, Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde yapacağı yatırımı 2026 yılında tamamlamayı hedefliyor. 

BYD tarafından alınan yatırım kararı, Türkiye'deki araç piyasasını da hareketlendirmeye yetti. Yıl içinde markanın Türkiye’deki bayi sayısının iki katına çıkması beklenirken, araç sayısının da 10 bin seviyesine çıkması ön görülüyor.

ALJ Türkiye ve Avrupa Başkanı ve CEO'su Ali Haydar Bozkurt ve BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun’un katılımı ile yapılan basın toplantısında BYD-Türkiye yatırımı hakkında bilgi verildi.

Mehmet Şimşek'ten KKM açıklaması: TL’ye güven artıyor Mehmet Şimşek'ten KKM açıklaması: TL’ye güven artıyor Haberi Görüntüle

'YENİ YATIRIMLAR GELEBİLİR'

Türkiye’deki son otomotiv yatırımının yaklaşık 27 yıl önce yapıldığını hatırlatan Ali Haydar Bozkurt, “1998 yılından beri ALJ olarak Türkiye’deyiz. Bu pazarın potansiyeline çok inandık. Her zaman yatırım fırsatlarını kovaladık. Olası iş ortaklarımıza Türkiye’nin yatırım için en uygun ülke olduğunu anlattık. Birkaç yıl önce Çinli markaların yeni teknolojiye sahip ürünlerle dünyaya açılması konuşuldu. Biz de en doğru yerin Türkiye olacağını söyledik. Nihayet bu da gerçekleşti. Kendi alanında dünya lideri olan markanın Türkiye’de yatırımı yapacağı kesinleşti. İnşallah bu adım başka markaları da tetikleyecektir. Kim bilir sadece Çinli değil dünyanın farklı ülkelerinden markalar da olabilir. Önemli markaların Türkiye’yi radarında tutacağını düşünüyorum. Bu yatırım ile ciddi bir istihdam sağlanacak ve önemli bir ihracat desteği olacak. İsmi teknoloji ile paralel anılan bir markanın Türkiye’de olması çok kıymetli” dedi.

Yunan adalarını Türkler de kurtaramıyor: Turizm SOS verince Atina basını feryat etti Yunan adalarını Türkler de kurtaramıyor: Turizm SOS verince Atina basını... Haberi Görüntüle

'150 BİN ARAÇ KAPASİTESİ SADECE BAŞLANGIÇ'

BYD’nin bir teknoloji ve inovasyon firması olduğuna değinen BYD Türkiye Genel Müdürü İsmail Ergun, yatırımının 2026 sonunda değil, daha erken bir tarihte tamamlanmaya çalışıldığı bilgisini verdi. Açıklanan 150 bin araç kapasitesinin sadece bir başlangıç olacağını kaydeden Ergun, “BYD Global, Türkiye’nin zorluklarına rağmen ne kadar büyük potansiyele sahip olduğunu gördü. BYD’nin Türkiye’de yatırım yapma fikri hep vardı. Yatırım için Türkiye’nin seçimesinde lojistik avantajı, güçlü yan sanayiye sahip olması, pazarın dinamizmi etkili oldu. Bu yatırım menşeinden bağımsız olarak yeni yatırımları çekebilir. Türkiye’de ilk üç senede ilk üç marka arasında oluruz. Güzel bir rekabet olacaktır. Üçüncü modelimizi de bu yıl için de getirmek istiyoruz, hangi model olacağı belli değil, gelirse elektrikli olacak” dedi.

Kaynak: Ekonomim

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading