banner2

Çin'deki en büyük ikinci emlak şirketi olan Evergrande battı

Satış açısından Çin'deki en büyük ikinci emlak şirketi olan Evergrande temerrüde düştü, Deutsche Marktscreening Agentur şirkete karşı iflas davasına hazırlanıyor. Dev batışın maliyeti ise yaklaşık 148 milyar dolar!

Ekonomi 11.11.2021, 00:15
Abone ol
Çin'deki en büyük ikinci emlak şirketi olan Evergrande battı

Çinli dev gayrimenkul şirketi Evergrande son zamanlarda tahvil ödemelerini geciktirmesi nedeniyle hisselerinde düşüş yaşıyordu. Everergrande firmasının iflasını açıklamasının ardından Bitcoin'de ve altın piyasalarında düşüş meydana geldi.

İflasın küresel piyasaları etkileyeceği ve domino etkisiyle tüm hisselerde düşüş yaşanabileceği düşünülüyordu. İflasın ardından tüm piyasalar negatife dönmeye başladı.

DEV İFLAS: 148,13 MİLYON DOLAR

Deutsche Marktscreening Agentur (DMSA) şu anda şirkete karşı iflas davasına hazırlıyor. Evergrande, Eylül ayı sonunda vadesi gelen yaklaşık 47,5 milyon dolarlık tahvil ödemelerinde temerrüde düşmüştü.

Şirket, borcunu yönetmek için Evergrande Emlak Hizmetleri Grubundaki 5,1 milyar dolarlık hisseyi Çin’deki en büyük 13. emlak geliştiricisine sattı.

China Evergrande Group, resmi olarak 148,13 milyon dolarlık faiz ödemesini temerrüde düşürdü. Evergrande’nin tahvillerine yatırım yapan Deutsche Marktscreening Agentur (DMSA), şimdi şirkete karşı iflas işlemlerine hazırlanıyor.

DMSA tarafından yazılan bir mektupta, Çinli emlak geliştiricisinin uluslararası yatırımcılara yapılan faiz ödemelerinde tekrar temerrüde düştüğü ifade edildi. DMSA, Evergrande‘nin bugün vadesi gelen üç tahviline genel olarak 148,13 milyon dolar faiz ödemek zorunda kalacağını söyledi.

DMSA Kıdemli Analisti Marco Metzler mektupta, “Ancak şu ana kadar tahvillerimizden herhangi bir faiz almadık” dedi. Metzler, “Hong Kong’daki bankalar bugün kapanırken, bu tahvillerin temerrüde düştüğü kesin” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!