Cep telefonu alacaklara müjde! 12 taksit dönemi başlıyor

Cep telefonu almak isteyenlere bir müjde de devletten geldi. ÖTV matrahında yapılan değişikliğin ardından telefonlar için 12 taksit imkanı geri geldi. Sektör, bu hamleyle birlikte pazar payının artmasını bekliyor.

Ekonomi 19.04.2022, 15:10
Cep telefonu alacaklara müjde! 12 taksit dönemi başlıyor

Cep telefonlarında döviz kuru artışı ile birlikte, ayrıca tedarik sorunlarına bağlı olarak fiyat artışlarının sonrasında Özel Tüketim Vergisi matrahları da yükseltildi.

3 BİN TL ÜZERİNDEKİ TELEFONLARA YÜZDE 50 ÖTV UYGULANACAK

Buna göre,  25'lik ÖTV oranına tabi ÖTV matrahı 640 TL olan cep telefonlarında bu tutar 1,500 TL'ye çıkarılırken, yüzde 40'lık ÖTV oranına sahip, 640 TL'den 1.500 TL'ye kadar ÖTV matrahına sahip cep telefonlarında ise bu tutar 1.500 TL'den 3 bin TL'ye çıkarıldı. 3 bin TL'nin üzerindeki cep telefonlarında ise yüzde 50 ÖTV uygulanacak.

12 TAKSİT DÖNEMİ GERİ GELİYOR

BloombergHT’de yer alan haberde ÖTV matrahlarındaki değişiklikle yeniden yüzde 40 ve kısmen de yüzde 25'lik dilime girecek piyasada cep telefonlarının sayısı artacağı belirtildi. Bunun sonucunda da halen 5 bin TL'ye kadar olan 12 taksit uygulamasının kapsamı da genişleyecek. Daha düşük ÖTV sınırına girilmesiyle eskiden vergi sonrası fiyatı 5 bin TL'nin biraz üzerine çıktığı için 3 taksit sınırına giren telefonlar yeniden 12 taksit kapsamına girmiş olacak.

Bu hamleyle birlikte ayrıca kayıt dışı telefon alımlarının da önleneceği düşünülüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!