banner2

Çamaşır yıkarken ve ütü yaparken faturayı düşük tutacak 5 öneri!

Elektrik faturaları artmaya ve insanların bütçelerini zorlamaya başladı. Birçok insan tasarruf etmek için farklı yollar arıyor. Aslında ütü ve çamaşır yıkama rutinlerinde değişiklikler yapmak bile faturaları önemli ölçüde düşürebilir. Uzmanların bu konuda birkaç önerisi var...

Ekonomi 30.10.2022, 22:58 31.10.2022, 01:13
Abone ol
Çamaşır yıkarken ve ütü yaparken faturayı düşük tutacak 5 öneri!

Elektrik faturalarından nasıl tasarruf edilebilir? Çamaşır yıkarken nasıl tasarruf edilir? İşte cevaplar...

Çamaşır makineleri ve ütüler, her gün birden çok kez kullanılıyorsa, önemli miktarda enerji tüketebilir. Çoğu insan bu konuda farklı tasarruf yöntemleri arıyor. Para tasarrufu uzmanlarına göre bazı evlerde neredeyse her gün çalışan ütü ve çamaşır makinesi kullanımının, elektrik faturalarını düşürebileceğini belirtiyor.

LEKE ÇIKARICI KULLANIN

Çamaşır makinesinde yıkanan bir giysiyi çıkardıktan sonra lekenin temizlenmediğini görmek o çamaşırı yeniden yıkamayı gerektirir. Bu da ektra elektrik kullanımı demek. Bunu önlemek için ise leke çıkarıcı kullanmak denenebilir. Lekeli herhangi bir parçayı makineye koymadan önce leke çıkarıcı sürmek paradan tasarruf etmenizi sağlar. 

25 DERECEDE YIKAYIN

Çamaşır makinesinin ayarı ne kadar soğuk olursa, cihaz o kadar az enerji harcar. Lekeli çamaşırlarınızı leke sökücü ile yıkamaya hazırlamanın yanı sıra, 25C'de yıkamak da aslında son derece etkili olabilir. Araştırmacılar, 30 dakikalık bir döngüde 25°C'de yıkanan giysilerin atık suya daha az mikro lif döktüğünü ve renklerini daha uzun süre koruduğunu ortaya koydu.

KIRIŞIKLIK GİDERİCİ ÜRÜN KULLANIN

Kırışıklık giderici ürünler, giysilerdeki kırışıklıkları gidermeye yardımcı olabilir. Üstelik bu ürünü kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için bir sprey şişesini iki küçük bardak su, bir çay kaşığı saç kremi ve bir yemek kaşığı beyaz sirke ile doldurun. Ardından kuvvetlice çalkalayın ve giysilerinize hafif nemli olana kadar sıkın. Ardından kumaşı gerdirin ve kırışıklıklar düzelene kadar çekin.

GİYSİLERİ HAVALANDIRMA DOLABINA ASIN

Havalandırma dolabı, hassas çamaşırları kurutmak için mükemmel bir yerdir ve özellikle askılara kolayca oturan uzun elbiseler, gömlekler ve pantolonlar için idealdir. Yıkanan çamaşırları asmanız ve kurumaya bırakmanız yeterli.

NEMLİ HAVLU İLE KIRIŞIKLIK AÇIN

Kırışmış parçaları düz bir yüzeye koyun ve üstüne nemli bir havlu koyun. Havlunun rutubeti, giysilerdeki kırışıklıkları kolayca giderecektir. Bu numara en narin giysilerde bile işe yarar. Tek dikkat etmeniz gereken şey bu işlemi bir gün önceden yapmak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!