Çalışan kadınlara emeklilik müjdesi! SSK ve Bağkur harekete geçti

Emekli olmak isteyen herkesi yakından ilgilendiriyor, Bağ-Kur ve SSK’lı olmak yetiyor, tüm çalışan kadınlar yararlanabiliyor. Şartlar tek tek açıklandı, özellikle anneler için büyük avantajları var. Sigorta olmadan önce dünyaya gelen çocuklar için böyle bir imkanı tanınmıyor, doğumların ilk sigortalı olunan tarihten sonra gerçekleşmesi gerekiyor.

Ekonomi 13.02.2022, 15:11
Çalışan kadınlara emeklilik müjdesi! SSK ve Bağkur harekete geçti

Ülkemizde erken emeklilik için çeşitli yollar var. Annelere, doğum borçlanması erken emeklilik yolunu açıyor. Ayrıca engelli çocuğu olanlara farklı bir imkan sunuluyor. Peki erken emeklilik yolları neler? Anneler nasıl erken emekli olabilir? Kimler borçlanma yapabiliyor? Doğum borçlanması nasıl oluyor? İşte erken emekliliğe dair tüm detaylar...

KİMLER BORÇLANMA YAPABİLİR? 

Hangi kurumdan olursa olsun bütün kadın çalışanlar, yani SSK'lı olanlar, kendi işini yapan Bağ-Kur'lular ve memur olan anneler doğum borçlanması yapabiliyor. İsteğe bağlı sigorta ödeyerek Bağ-Kur'lu olanların da doğum borçlanması imkanı var. Ancak borçlanma yapabilmek için doğumların ilk sigortalı olunan tarihten sonra gerçekleşmesi gerekiyor. Yani sigorta olmadan önce dünyaya gelen çocuklar için böyle bir borçlanma imkanı tanınmıyor. Ayrıca çocuğun sağ olması gerekiyor. Doğduktan sonra bir müddet yaşayan çocuklar için yaşadığı süre kadar borçlanma yapılabiliyor.

STAJ SONRASI SÜRE BORÇLANILABİLİR Mİ? 

Normal şartlarda emeklilik hesabında staj başlangıcı ve stajda geçen süreler dikkate alınmıyor. Ama doğum borçlanmasında farklı bir uygulama bulunuyor. Anneler eğer staj başladığı tarihten sonra doğum yapmışlarsa bu doğumları 3 çocuğa kadar borçlanarak 2 bin 160 gün kazanıyor.

BORÇLANMA HANGİ SÜRELERİ KAPSIYOR, NE KADAR SÜRE İÇİN YAPILIYOR? 

Her çocuk için 720 gün, yani 2 yıl prim kazanılıyor. Çocuğun doğumundan sonraki 2 yıl içinde çalışılmayan süreler borçlanma ile kapatılabiliyor ve primler emeklilik hesabında kullanılıyor. Borçlanma yapılması için o sürelerde çalışılmaması, yani primlerinin ödenmemiş olması gerekiyor. Eğer doğumdan sonra çalışmaya başladıysanız, o süreleri borçlanamazsınız.

ANNEYE HANGİ AVANTAJLARI SAĞLIYOR? 

Kadınlar doğum sonrası çalışmadıkları günlerin primlerini toplu olarak hizmet süresine ekletebiliyor. Böylece 3 çocuğu olan bir anne 6 yıllık, yani 2160 günlük primi çalışmadan ödeyip emeklilik hesabında kullanabiliyor.

EMEKLİLİK ÖNE ALINIYOR MU? 

Yılını ve yaşını doldurmuş bir anne, primi eksikse bu süreleri çalışarak tamamlar. Örneğin; 2160 gün primi eksikse ve 3 doğumu varsa 6 yıl çalışıp prim ödemesi gerekir. Ancak doğum borçlanması sayesinde 6 yıllık primi toptan öder ve 6 yıl beklemeden emekli olabilir. Onun dışında doğum borçlanması işe giriş tarihini ya da yaş şartını geri çekmez.

NE ZAMAN YAPILMALI? 

Emeklilik yaşının dolmasına kısa süre önce yapılması daha yerinde olur. Çünkü bu tarihe kadar çalışıp prim tamamlanabilir. Ancak her yıl ödeme tutarı artıyor, daha az para ödemek istiyorsanız bugünkü şartlardan da ödeme yapabilirsiniz.

DAHA AZ SÜREYİ BORÇLANMA İMKANI VAR MI? 

Evet. 2 yıllık boşluğunuz olsa bile eğer daha az prim gününe ihtiyacınız varsa o kadar borçlanabilirsiniz. 1 çocuk için 720 gün, üst sınırı gösteriyor. İsteyenler 30 gün de borçlanabilir.

ENGELLİ ÇOCUĞU OLANLAR İÇİN SAĞLANAN EMEKLİLİK İMKANI NEDİR? 

Ülkemizde engelli çocuğu olanlara erken emeklilik imkanı var. 1 Ekim 2008 sonrası çalışılan her 4 yıla 1 yıl prim ekleniyor, emeklilik yaşı da 1 yıl düşüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!