Büyük çakıldı! Kilosu 500 liraydı, yüzde 95 düştü

Böyle bir çakılma görülmedi. Piyasaya ilk çıktığında kilosu 500 liraya satılan erik şimdi 20-50 liradan alıcı buluyor. Mersin'in Silifke ilçesinin büyük bir geçim kaynağı olan erikte bu sene 15 ile 20 bin ton civarında rekolte bekleniyor. Öte yandan açık alanda erik hasadı bir hafta sonra başlayacağı öğrenildi.

Ekonomi 21.04.2022, 03:27
Büyük çakıldı! Kilosu 500 liraydı, yüzde 95 düştü

Piyasaya ilk sürüldüğünde bir kilosu rekor bir fiyatta satılan erikte büyük bir düşüş yaşandı.

500'DEN 25 LİRAYA İNDİ

İHA'nın haberine göre, Mersin'in Silifke ilçesine bağlı mahallelerde örtü altı üretimi yapılan erik ilk çıktığında piyasada kilosu 500 liradan satılan erik, örtü altı sezon sonu kilosu 20 ila 50 lira arasında değişen fiyatlarla tüketiciye sunulmaya başlandı.

Atayurt Komisyoncular Derneği Başkanı Ali Türer, yaptığı açıklamada, erik üretiminin Göksu Vadisi'ndeki Keben başta olmak üzere Sabak, Bükdeğirmeni, Karakaya, Karahacılı, Evkafçiftliği, Kargıcak, İmambekirli ve Ortaören köyleri ile Atayurt, Atakent ve Taşucu beldelerinde yoğun olarak yapıldığını söyledi.

"BURADA YETİŞEN ÜRÜNLERİN AYRI BİR AROMASI VAR"

Silifke eriğinin gerek erkenci olmasından, gerekse görünümü ve lezzeti ile tüketiciler tarafından yoğun bir şekilde talep edildiğine dikkat çeken Türer, "Bölge, mikro klima özelliğe sahip. Bu nedenle burada yetişen ürünlerin ayrı bir aroması ve görünümü var" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin ilk turfanda eriğinin Silifke'de üretildiğini ifade eden Türer, "Açık alanda ilk erik hasadı bir hafta sonra başlayacak. Erik ilk çıktığında tadımlık olarak 100 gramlık kaselerde İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlere gönderdik. Türkiye genelinde ilk turfanda can eriğinin Silifke'de çıktığını herkes biliyor. Bu nedenle de aşerip canı erik çeken kadınlar için eşleri uzak yerlerden ilçemize gelerek tadımlık olan bu eriklerden alıp gidiyorlar" diye konuştu.

20 BİNE YAKLAŞAN BİR REKOLTE BEKLENİYOR

Açıkta eriğin bir hafta sonra hasadının yapılacağını belirten Türer şunları söyledi:

"Bu yıl havaların soğuk gitmesiyle birlikte hasadımız 15 gün gecikmeyle başladı. Silifke'de 15-20 bin dönümlük alanda erik bahçelerimiz var. 15 ile 20 bin ton civarında rekolte bekliyoruz. Örtü altında da 300 ton erik hasadımız gerçekleşti. Örtü altı ereğimizin son hasadını 20 ile 50 lira arasında değişen fiyatlarla sattık. Açıkta erik hasadımız bir hafta sonra başlayacaktır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!