banner2

Bunu yapanın elektrik faturası düşük geliyor! Limak Enerji Genel Müdürü açıkladı

Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, 'Eğer elektrikle ısınacaksak en verimli cihaz klimalar. Klimalar, diğer elektrikli ısıtıcılara göre yüzde 50 daha az enerji harcıyor.' diyerek elektrik faturasını düşürmek isteyen vatandaşa tüyo verdi.

Ekonomi 14.03.2022, 12:41 14.03.2022, 12:42
Abone ol
Bunu yapanın elektrik faturası düşük geliyor! Limak Enerji Genel Müdürü açıkladı

Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, haberler.com'un YouTube yayınına konuk oldu ve elektrik faturasını düşürmek isteyen vatandaşa önemli tüyolar verdi. 

Aytaç, en çok elektrik tüketimine neden olan cihazların başında ısıtıcıların geldiğini söyleyerek şu ifadelerde bulundu:

Kademli tarife 1 Ocak 2022 itibarıyla hayatımıza girdi. Ocakta günlük 5 kilovat, şubatta 7 kilovat, mart ayında ise 8 kilovata çıkarıldı. Böylece aylık 240 kilovat sınırına çıktı. Bu limitin altında kalan tüketim için daha düşük faturalandırma, üstünde olan kısım için daha pahalı olan bir fiyat söz konusu. Limit altı kalan tüketimler için KDV dahil fiyat 1,26 lira, limit üstü kalanlar kısım için ise 1,89 liradan fiyatlanıyor. Ticarethaneler içinde kademeli tarifeye geçildi. Bu tarafta da günlük 30, aylık 900 kilovat sınırı bulunuyor. Uygulama meskenlerde olduğu gibi.

MESKENLERİN YÜZDE 85'İ İLK KADEMEDEN FATURALANDIRMA KAPSAMINDA

Şu anki durumda meskenlerin yüzde 85'i ilk kademeden faturalandırma kapsamına geldi. 240 kilovatlık faturayı düşündüğümüzde bir önceki ay 350 liralık bir fatura gelirken, bu ay 302 liralık bir fatura gelecek. Dolayısıyla 48 liralık bir düşüş söz konusu. Bunu da yıllığa vurduğunuzda vatandaş faturadan 600 lira tasarruf sağlayacak.

ELEKTRİK TASARRUFU İÇİN NELER YAPILMALI?

En çok elektrik tüketimine neden olan cihazların başında ısıtıcılar geliyor. Eğer elektrikle ısınacaksak en verimli cihaz klimalar. Klimalar, diğer elektrikli ısıtıcılara göre yüzde 50 daha az enerji harcıyor. Doğal gazla ısınan evlerde kombiler, faturaya aylık 50 lira gibi bir etki ediyor. Aydınlatma olarak akkor lambaların yerine ledli lambaların kullanılması yüzde 90 tasarruf sağlıyor. Ledli ampüller sayesinde 50-60 kilovatlık tüketimimiz 5-6 kilovatlara düşebiliyor. Mutfaktaki cihazlarda en yoğun tüketim fırınlarımızda. Günde 5 saat izlediğimiz televizyon ayda 14 kilovat tüketime denk gelirken, fırınımızı haftada 3 saat kullansak dahi aylık 30 kilovatlık tüketime sebep oluyor. Dolayısıyla fırın ve cattle gibi cihazların kullanımı yerine alternatif cihazlar kullanabiliriz. Ütüler de yoğun elektrik tüketen cihazlardan.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!