banner2

Bu adam ne dese tersi çıkıyor: 'Yalancı kâhin' Atilla Yeşilada dalga konusu...

Dünyaya ve Türkiye'ye yalnız ABD Doları'nın penceresinden bakan ekonomistler grubundan Atilla Yeşilada, son bir yıldır pek çok tahmininde çuvallayınca takipçilerinin alay konusu haline geldi.

Ekonomi 18.11.2022, 11:13 18.11.2022, 19:20
Abone ol
Bu adam ne dese tersi çıkıyor: 'Yalancı kâhin' Atilla Yeşilada dalga konusu...

Türkiye'de hiçbir şeyin iyiye gitmediğini savunan ekonomistler grubundan Atilla Yeşilada piyasalara yönelik tahminleri tutmayınca hırçınlaştı. Takipçilerinden bazısı Yeşilada'yı artık, tüyo almak için değil, o ne derse tersini yapmak için dinliyor. 

İhracat ve istihdam odaklı hamlelerle ekonomiyi dolarizasyon sarmalından kurtarmaya çalışan hükümeti 'finansal düzen ve istikrarı bozmakla' suçlayan Yeşilada, Nobel ödüllü ekonimistler aksini söylemesine rağmen faiz ısrarını sürdürdü. 

Doların 20 TL bandını aşarak rekorlarını sürdüreceğini ileri süren Yeşilada, geçtiğimiz yıl aralık ayında hükümetin Kur Korumalı Mevduat (KKM) hamlesiyle birlikte zor durumda kaldı. ABD Doları 18,3 TL'den 10 TL'ye kadar düştü.

KKM adımının doların ateşini söndürmeyeceğini, Merkez Bankası stokları eridiği zaman dolar/TL paritesinin yine uçuşa geçeceğini savunan Yeşilada, son bir yılda takipçilerini hayal kırıklığına uğrattı. 

Mart ayındaki yayınında "Mayıs-haziranda patlamazsa yaz aylarında döviz kuru yeniden patlayacak" diyen Yeşilada, ABD Doları bir türlü patlamayınca bu kez "Piyasa baskı altında" retoriğine sarıldı.

"Konut fiyatları balon oldu, satın alan zarar eder" diyen Yeşilada bu öngörüsünde de haklı çıkmadı. 

Geçtiğimiz nisan ayındaki açıklamasında Yeşilada, "Elinizde dolarınız, avronuz, rubleniz varsa Türkiye'de yatırım amacıyla konut almak için kötü zaman, çünkü yakında TL'de yeni bir düşüş yaşanacak ve o zaman elinizdeki para ile çok daha uygun evler alabileceksiniz" demişti. 

Ancak aradan geçen süre içerisinde konut fiyatları artmaya devam etti. Hükümet, cumhuriyet tarihinin en büyük konut hamlesini gerçekleştirmesine ve 'İlk Evim İlk İşyerim' kampanyasına 8 milyon başvuru olmasına rağmen ev-arazi fiyatlarında çarpıcı bir gerileme yaşanmadı. 

Dünyaca ünlü iktisatçı Joseph Stiglitz, "Faiz oranlarını yükseltmek arz yönlü sorunları çözmez. Hatta durumu daha da kötüleştirir. Sorunun temel kaynağına inmiyorlar. Asıl risk, işlerin daha da kötüleşecek olmasıdır" demesine rağmen Türkiye'nin ünlü iktisatçısı Yeşilada, Nobel ödüllü ekonomistin tersine, sürekli yüksek faizi savundu. 

SANKİ DÜNYA ÇOK NORMAL, BİR TEK TÜRKİYE SIRADIŞI!

Türk ekonomisini geçmişte IMF'ye teslim etmiş Kemal Derviş'ten 'Kemal ağabey' diye bahseden Yeşilada, dünyada şartlar sanki normalmiş, enerji krizi hiç yaşanmamış, finansal saldırılar olmamış ve Rusya-Ukrayna arasında savaş gerçekleşmiyormuş gibi davranarak, hükümetin piyasayı kontrol etme adımlarını ve KKM gibi 'sıradışı' hamlelerini acımasızca eleştirdi. 

Yeşilada, Türkiye'nin imza attığı rekor ihracat ve rekor turizm geliri rakamlarından genellikle bahsetmemeyi tercih etti. Dünyaya ABD Doları'nın penceresinden bakarken bu kez "2023 yılı doların yılı olacak" demeye başlayan Yeşilada, takipçilerinin alay konusu olmaya başladı. 

Atilla Yeşilada çeşitli sosyal medya mecralarında ücreti karşılığı tahminler yürütmeye devam ediyor.

"2023 doların yılı olacak, kimse doların bileğini bükemez. Maalesef dolar satanlar hödük" diyen Yeşilada, mevcut tabloda dolarını bozduranları 'ekonomiyi bilmemekle' suçladı. 

Geçtiğimiz ayki yayınında altının yükselişe geçeceğini söyleyen Yeşilada, birkaç gün önce "Altının onsu 1600 dolara iner" dedi. Dünyada güvensizlik ve küresel ölçekte belirsizlik her geçen ay daha da artarken hem bireysellerin hem de devletlerin değerli madene yöneldiği gerçeğini es geçen Yeşilada, 'altının düşeceğini, doların yükseleceğini' ileri sürdü. 

"Dolar yükselecek" ekolünün Türkiye'deki nadide temsilcisi Yeşilada'yı bir takipçisi şöyle tanımlıyor: "Kendisini yıllardır takip ederim. Şunu net söylemek gerekir ki, Atilla Yeşilada çok iyi bir ters indikatör. Her analistin söylediği çıkmaz ama Atilla Yeşilada'nın söylediğinin mutlaka tersi çıkar..."

Başka bir takipçisi ise Yeşilada'nın bitmeyen dolar kehanetinden bıktığını şöyle dile getirdi: "Salla... 2023 dolar yılı olacak... Olmazsa 2024 olacak... Olmazsa..."


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!