banner2

Brent petrolde rekor düşüş yaşanıyor: Bakın akaryakıt fiyatları ne kadar olacak?

Brent petrol fiyatlarında dalgalanmalar sürüyor. Brent petrolde büyük düşüş yaşandı ve 6 ayda 24 dolar değer kaybetti. Brent petrolde yaşanan düşüş, akaryakıt fiyatlarına nasıl yansıyacak? Akaryakıt fiyatları düşecek mi? Benzin ve motorin litre fiyatı ne kadar olacak?

Ekonomi 20.09.2022, 22:08 21.09.2022, 00:52
Abone ol
Brent petrolde rekor düşüş yaşanıyor: Bakın akaryakıt fiyatları ne kadar olacak?

Brent petrol fiyatlarında yaşanan dalgalanmalarla beraber son 6 ayın en düşüş seviyesine geldi. FED kararı sonrası ise Brent petrol fiyatlarında hareketlilik bekleniyor. Aşağı yönlü harekete geçen Brent petrol, 3 ay içinde tam 24 dolar kaybetti.

 Türkiye'de de Brent petrolde yaşanan indirim pompa fiyatlarına yansımaya başladı. Salı günü motorine yapılan indirim sonrası benzine de indirim geleceği öngörülüyor. Motorine gelen 1 lira 74 kuruşluk pompa indirimiyle İstanbul’da motorinin litre fiyatı 24 lira 81 kuruştan, 23 lira 7 kuruşa düştü. Öte yandan Ankara'da 23 lira 18 kuruşa, İzmir'de ise 23 lira 2 kuruşa indi.

BRENT PETROL DÜŞÜŞE GEÇTİ: 92 DOLARA KADAR İNDİ

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 92,08 dolardan işlem görüyor.

Dün 92,56 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 92 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 08.48 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,09 artarak 92,08 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 85,36 dolardan alıcı buldu.

FED KARARLARI BRENT PETROLÜ ETKİLİYOR

Petrol fiyatları, merkez bankalarının faiz artırımına gideceği beklentisiyle dün 89 doların altına geriledikten sonra bugün kısmen yükselişe geçti.

ABD başta olmak üzere merkez bankalarının yüksek enflasyon karşısında agresif faiz artırımlarını sürdüreceği, bu durumun da ekonomileri resesyona sürükleyeceğine ilişkin endişeler petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturuyor.

BRENT PETROLDE DÜŞÜŞ, AKARYAKITA İNDİRİM BEKLENİYOR

Bu hafta kararlarını açıklayacak olan ABD Merkez Bankası (Fed), İngiltere Merkez Bankası ve Japonya Merkez Bankasının toplantılarından çıkacak sonuçlara ilişkin beklentiler, petrol fiyatlarının artışını kısıtlıyor.

Öte yandan, ABD Enerji Bakanlığından yapılan açıklamada, ham petrol tedarik etmek için yeni bir satış bildiriminin yayımlandığı kaydedildi. Açıklamada, kasımdan itibaren teslim edilmek üzere stratejik petrol rezervinden 10 milyon varile kadar petrol satılacağı bildirildi.

Brent petrolde teknik olarak 92,29 ile 92,40 dolar aralığının direnç, 91,83 ile 91,71 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Diğer yandan Brent petrolde yaşanan bu düşüş sonrası akaryakıt fiyatlarında indirim bekleniyor.

.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!