banner2

Brent petrol yeniden tavan yaptı! Akaryakıt fiyatlarına olağanüstü zam geliyor

Brent petrolde hareketlilik devam ediyor. Son bir aylık süreçte olağanüstü yükselen brent petrol beraberinde benzin, motorin ve LPG'de yükselişi getirdi. Bir aylık süreçte 14 dolar yükselen petrol fiyatları 98 dolara kadar ulaştı. Uzmanlar bu artışın akaryakıt fiyatlarında yeni rekorlar getirebileceğini belirtiyor.

Ekonomi 07.11.2022, 11:06
Abone ol
Brent petrol yeniden tavan yaptı! Akaryakıt fiyatlarına olağanüstü zam geliyor

Brent petrolde fiyat yükselişleri devam ediyor. Geçtiğimiz ekim ayında düşüş ivmesinde olan brent petrol fiyatı 83 dolara kadar gerilemişti. Düşüş ivmesi FED'in faiz kararları, talepteki toparlanma ve OPEC'in arzı azaltma kararı ile tekrar yükselişe geçti. 

83 DOLARDAN 98 DOLAR SEVİYESİNE ÇIKTI 

Brent petrol son bir aylık süreçte 83 dolar seviyelerinden 98 dolar seviyelerine kadar yükseldi. Brent petrolde yaşanan artış ile beraber benzin, motorin ve LPG'ye de ardı ardına zamlar gelirken, fiyatlar yine 30 TL'ye yaklaştı. 

AB AMBARGOYA HAZIRLANIYOR 

Fiyatlar AB'nin Rusya'ya yönelik yürürlüğe sokacağı ambargo planı sebebiyle desteklenmeye devam ediyor. 

Diğer yandan bu ambargonun 5 Aralık'ta başlaması planlanırken bu tarihten itibaren petrol fiyatlarının tavan yapması öngörülüyor. Ambargonun başlaması ile Rusya'dan petrol ithalatı tamamen sona erecek. 

ARZ KESİNTİSİ FİYATLARI YÜKSELTMEYE DEVAM EDECEK 

Sektör kaynakları, OPEC ve OPEC dışı bazı ülkelerin de dahil olduğu OPEC+ grubunun gerektiğinde daha fazla arz kesintisine gidebileceğine işaret etmesi ve üretim kotalarına ulaşamamasının da endişeleri desteklediğini belirtti. 

Yaşanan bu gelişmeler ışığında brent petrol fiyatlarında artış öngörülürken beraberinde benzin, motorin ve LPG'ye de ardı ardına zamlar yapılacağı tahmin ediliyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!