banner2

Borsa güne rekorla başladı! BIST 100'de hangi hisseler yükseldi, düştü?

Borsa İstanbul, geçtiğimiz hafta kaydedilen artışları yeni haftaya taşıdı. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 48,22 puan artarak yüzde 0,58 değer kazanarak 8.383,16 puana ulaştı. Peki BIST 100'de hangi hisseler arttı, azaldı? 

Ekonomi 02.10.2023, 11:22 02.10.2023, 13:03
Abone ol
Borsa güne rekorla başladı! BIST 100'de hangi hisseler yükseldi, düştü?

Borsa İstanbul, yeni rekorları hedeflemeye devam ediyor. Haftaya artı bir başlangıç yapan borsada, spor endeksi yüzde 2,39'luk büyük bir kazanç elde ederek öne çıktı. Bankacılık endeksi yüzde 0,49 artış kaydederken, holding endeksi yüzde 0,67'lik bir artış gösterdi. Peki BIST 100'de hangi hisseler arttı, azaldı? 

Anadolu Ajansı'nda bulunan habere göre, cuma günü Borsa İstanbul'da alış ağırlıklı bir seyir izlendi. BIST 100 endeksi, yüzde 1,41'lik bir artışla günü 8.334,94 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

Analistler, küresel pay piyasalarında ABD hükümetinin geçici bütçe tasarısını onaylamasının ardından pozitif bir eğilim gözlendiğini belirtiyorlar. Bu hafta dünya genelinde açıklanacak olan Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve ABD'de istihdam raporu gibi önemli verilerin yatırımcıların odak noktası haline geldiğine dikkat çekiyorlar.

TÜRKİYE'NİN KREDİ NOTU 'B'YE YÜKSELDİ

ABD'deki iş gücü piyasasının, Fed'in "şahin" adımlarına rağmen hala oldukça güçlü olduğunu hatırlatan analistler, bu hafta açıklanacak olan istihdam raporunun verilerinden gelecek sinyallerin Fed'in politika adımları üzerinde etkili olabileceğini ifade ediyorlar.

Cuma günü akşam, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P), Türkiye'nin kredi notunu "B" olarak teyit etti ve kredi notu görünümünü "negatif"ten "durağan"a çıkardı.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!