Yandex Metrica

Sitede Ara

Boğaz geçiş ücretlerine zam! Bakan Uraloğlu yeni tarifeyi açıkladı

Boğaz geçiş ücretlerine zam! Bakan Uraloğlu yeni tarifeyi açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türk Boğazlarından uğraksız bir şekilde geçen gemilerden alınan ücretlerin güncelleneceğini duyurdu. Fiyat güncellemesi 1 Temmuz itibarıyla geçerli olacak. Bakan Uraloğlu, boğazlardan uğraksız geçiş yapan gemilerin Altın Frank üzerinden tespit edilen ücretlerin 5.07 dolar olacağını söyledi.

Ekonomi

13.06.2024, 15:52

Türk Boğazlarından uğraksız olarak geçen gemilerden alınan ücretlere zam geldi. Açıklamayı Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptı.

39 yıl sonra ilk kez 7 Ekim 2022 tarihinde boğaz geçiş ücretlerine zam yaptıklarını hatırlatan Bakan Uraloğlu, “1 Temmuz 2024 itibarıyla de Denizcilik Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda ilgili kurumlarla yapılan çalışmalar neticesinde Cumhurbaşkanımızın kararı ile boğaz geçiş ücretlerinde yeni bir güncelleme daha yapıyoruz.” dedi.

Dolar tam 28 lira birden... 5 ay sonra kimse tutamayacak! İşte döviz fiyatlarındaki son durum Dolar tam 28 lira birden... 5 ay sonra kimse tutamayacak!... Haberi Görüntüle

"ÜCRETLERİ ARTIRARAK 5,07 DOLAR YAPIYORUZ"

Boğaz geçiş ücretlerinde Montrö Türk Boğazları Sözleşmesi hükümlerinin uygulandığını belirten Bakan Uraloğlu, “Daha önce 1983 yılından 7 Ekim 2022 yılına kadar sabitlenmiş bir değer üzerinden 0,80 dolar ücret tahsil ediyorduk. 39 yılın ardından 7 Ekim 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararı ile bu ücretlerde yaptığımız güncelleme ile yaklaşık 5 kat arttırarak 4,08 dolara yükselttik. Bu ücreti 1 Temmuz 2023 tarihinde de 4,42 dolara çıkardık. Şimdi, 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren de yeni bir güncelleme daha yaparak 5,07 dolara yükseltiyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: Çiftçinin sıkıntısı giderilecek Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: Çiftçinin sıkıntısı giderilecek Haberi Görüntüle

''GÜNCELLEMELER DEVAM EDECEK''

1983’ten 2022 yılına kadar, yaklaşık 39 yıl boyunca sabit tutulan ve güncellenmeyen ücretlerin söz konusu olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, "Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda, ücretler 2022 yılından bu yana her yıl güncelleniyor. Bundan sonra da her yıl 1 Temmuz tarihinde güncellemeler devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Bakan Bayraktar duyurdu! Gabar'da petrol üretiminde yeni gelişme Bakan Bayraktar duyurdu! Gabar'da petrol üretiminde yeni gelişme Haberi Görüntüle

3 KALEM ÜZERİNDEN ÜCRET ALINIYOR

Montrö Türk Boğazları Sözleşmesine göre Türk Boğazlarından uğraksız geçen gemilerden sağlık denetimi hizmeti, fener hizmeti ve tahlisiye hizmeti olmak üzere 3 kalem üzerinden ücret alındığını belirten Bakan Uraloğlu, “Ücretlerin hesaplanmasında, gemilerin net tonajı (NRT) baz alınırken, birim olarak da Altının ons fiyatına endeksli olan ‘Altın Frank’ esas alınıyor.” dedi.

Elinde altın olanlar dikkat! Ünlü altın yorumcusu 'Satın' dedi: İşte güncel fiyatlar Elinde altın olanlar dikkat! Ünlü altın yorumcusu 'Satın' dedi: İşte... Haberi Görüntüle

"GELİR ARTACAK"

Son fiyat güncellemesine ilişkin verilere de değinen Bakan Uraloğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“10 bin net tonajlı bir gemiyi düşündüğümüzde, bu gemi 2022 yılındaki ilk güncellemeden önce fener, tahlisiye ve sağlık hizmetleri kalemleri için toplam 3 bin 240 Dolar ücret ödüyordu. 1 Temmuz 2024 sonrasında ise bu gemi toplam 20 bin 370 Dolar ücret ödeyecek. Yani yaptığımız güncellemelerle ücretleri 2022 öncesine göre 6,3 katına çıkarmış olacağız. Bu sayede de devlet hazinemize döviz girişi artmış olacak. Tahsil ettiğimiz ücretler ile dünyanın en riskli dar su yollarından olan Türk Boğazlarımızda deniz emniyeti ve güvenliğinin yanı sıra çevre emniyetini artırmak için gerekli altyapılarımızı ve trafik izleme sistemlerimizi sürekli geliştiriyoruz.” 

Habere Tepki Ver

6

1

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading