banner2

Bitcoin tepetaklak oldu: Yatırımcılar tedirgin! Kimse bu kadar düşüş beklemiyordu

Kripto piyasasına bir son dakika gelişmesi yaşandı. Bitcoin kısa süre içinde dibe vurdu. Bitcoin'in piyasa değeri 5 gün içinde yüzde 12 azaldı. Peki Bitcoin neden düşüyor? Bitcoin düşüşü devam edecek mi? İşte Kripto para birimindeki düşüşün nedenleri...

Ekonomi 20.08.2022, 22:36 20.08.2022, 22:55
Abone ol
Bitcoin tepetaklak oldu: Yatırımcılar tedirgin! Kimse bu kadar düşüş beklemiyordu

Kripto para piyasası son günlerde sık sık düşüş haberleriyle gündeme geliyor. Bitcoin'de tarihi bir düşüş yaşandı. Kripto para, 5 gün içinde milyarlarca dolar kaybetti. Bitcoin, 6 ayın en düşük seviyesine geriledi. 

Kripto piyasalara yeniden 'Mt. Gox' kabusu çöktü. Düşen risk iştahının yanında kripto Borsa Mt. Gox'tan çalınan bir kısım Bitcoin'in piyasaya geri dönüp, satılacağı yönündeki endişeler yeni bir satış dalgası yarattı.

Piyasalarda konuşulan senaryolardan birinde maliyetleri aşırı düşük olan Bitcoin’lerin giderek artan enflasyonist bir ortamda mağdur yatırımcılar tarafından direkt nakde çevrilmesi. Bu senaryoda Bitcoin üzerinde giderek artan bir satış dalgası ve kripto piyasalarda ciddi bir çöküş bekleniyor.

BİTCOİN NEDEN DÜŞÜYOR?

Kripto para birimleri aşağıdaki nedenlerden dolayı aşağı yönlü bir seyir izliyor. Bitcoin'in düşüş nedenleri şöyle sıralandı:

- Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin yükselmesi

- ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikasında daha hızlı sıkılaşmaya gideceği şeklindeki beklentiler. Fed’in eylül ayında gerçekleştirilecek olan toplantıda politika faizinin 75 baz puan artırılabileceği fiyatlanmaya başladı.

- Jeopolitik risklere ilişkin kaygıların artmasıyla birlikte piyasalardaki oynaklıkla beraber satışlar da yoğunlaştı.

- Avrupa'daki enerji gelişmeleri ve resesyon beklentileri de yatırımlara yön vermeye başladı.

- Dolar endeksinin 107.774’ü aşarak son 1 ayın en yüksek seviyesine ulaşması sonucunda yatırımcıların güvenli varlık olarak gördüğü dolara yönelmesiyle birlikte riskli varlıklardan kaçışı hızlandırması.

- 25 bin dolar olan kritik eşiğin üzerine çıkan Bitcoin burada kalıcılığını sağlayamadı ve düşüşünü hızlandırdı. BTC'nin fiyatı 21 bin 184 dolar seviyesine kadar indi ve yüzde 9,3’lük bir düşüş yaşadı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!