Bir ülke daha Bitcoin'i tanıdı!

El Salvador'un resmi para birimi olarak kullanmaya başladığı Bitcoin, bir ülkede daha yasal para olarak kabul edildi. Ukrayna Meclisi, kripto paraları yasal zemine oturtan kanunu kabul etti.

Ekonomi 09.09.2021, 10:44 09.09.2021, 10:57
Abone ol
Bir ülke daha Bitcoin'i tanıdı!

Bitcoin'i resmi para birimi olarak kabul eden ülkelere bir yenisi eklendi. Ukrayna Meclisi Bitcoin ve diğer kripto paraları yasal olarak tanıyan kanunu kabul etti. 

Aslında ülkede kripto para alım satımına yönelik bir kısıtlama bulunmuyordu yoktu. Ancak Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky'nin imzasıyla yürürlüğe girecek kanunla birlikte, kripto paralar artık ülkede yasal zemine kavuşuyor. Böylece yatırımcı ve kripto para borsaları dolandırıcılara karşı yasal olarak korunma imkanına sahip olacak.

DURUM EL SALVADOR'DAKİNDEN FARKLI 

Ukrayna finansal varlık olarak Bitcoin'i tanısa da El Salvador'daki gibi resmi para birimi olarak kabul etmedi. Yani Ukraynalılar günlük hayatta ödemelerini hala yerel parayla yapmak zorunda. Yani mevcut durumda zaten kripto para alım satımı yapabilen Ukraynalıların, meclisten geçen yasa sonrası bir talep patlamasına neden olması beklenmiyor. 

YABANCI YATIRIMCI BEKLENTİSİ 

Ukrayna şimdi ülkenin kripto para piyasasını yabancı yatırımcı ve şirketlere açmak istiyor. Hedef 2022. Ancak bunun olabilmesi için önce kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin yasaların da çıkarılması gerekiyor.

BITCOIN'DE SERT DÜŞÜŞ YAŞANMIŞTI

Ukrayna Meclisi'nin aldığı karar Bitcoin fiyatında önemli bir harekete yol açmamıştı. Bitcoin 2 gün önce 51.000 dolardan 1 saat içinde 42.300 dolara gerilemiş, ardından 47.000 dolara geri çıkmıştı. Bitcoin dünden bu yana 46.000-47.000 dolar aralığında. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!