Yandex Metrica

Sitede Ara

Bir gecede 50 TL birden düştü: Altın fiyatları çakıldı: Peki şimdi ne olacak?

Bir gecede 50 TL birden düştü: Altın fiyatları çakıldı: Peki şimdi ne olacak?

Son dönemlerde oldukça hareketli bir süreçten geçen altın dün gece yatırımcısına şok yaşattı. Gram altın fiyatı cuma günü 2500 lira olan kritik seviyeyi aştıktan sonra düşüşe geçti. Bir günde 50 liradan fazla düşüş yaşandı. Peki altında düşüş devam edecek mi?

Ekonomi

23.06.2024, 12:24

Piyasalar ABD'deki gelişmeleri yakından takip etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda ABD Merkez Bankası’nın (Fed) politika faizini sabit tutmuştu. Özellikle ABD’de son açıklanan enflasyon rakamlarının beklentilerin altında gelmesiyle birlikte piyasalar moral buldu. 

ABD'nin para politikasındaki gevşeme hızının yavaş olmasını beklediğini belirten eski St. Louis Merkez Bankası Başkanı James Bullard, ancak son enflasyon verilerinin Eylül ayında faiz indirimi için umut uyandırdığını söyledi.

Enflasyon rakamları her şeyi değiştirdi! Kıdem tazminatı tavanı ne kadar oldu? Enflasyon rakamları her şeyi değiştirdi! Kıdem tazminatı tavanı ne kadar... Haberi Görüntüle

ALTIN ÇAKILDI 

Bayram haftasında pozitif bir seyir sergileyen ons altın fiyatı cuma günü 2368 dolar seviyesine kadar yükseldi. Özellikle ons altında görülen sert yükseliş yurt içinde gram altın fiyatının cuma günü 2503 liraya ulaşmasına yol açtı. Dolar/TL’deki yukarı yönlü hareketler de altının gram fiyatını pozitif etkiledi. 

Fakat cuma günü akşam saatlerinde ABD piyasalarının açılmasıyla birlikte ons altında satışlar derinleşti. 2316 dolar seviyesine kadar gerileyen ons altın haftayı 2322 dolardan kapattı. 

Aylık kazancı 5 milyonu geçene Bakan Şimşek'ten mesaj: Sıkı takipteyiz! Aylık kazancı 5 milyonu geçene Bakan Şimşek'ten mesaj: Sıkı takipteyiz! Haberi Görüntüle

DÜŞÜŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Ons altında görülen gevşemenin etkisiyle birlikte gram altın fiyatı 2444 lira seviyesine çekildi. 2500 lirayı aşan gram altında böylelikle bir günde 50 liradan fazla düşüş kaydedilmiş oldu. Gram altın haftayı 2450 liradan tamamladı. 

Özellikle haftanın son işlem günlerinde doların küresel çapta güçlenmesi değerli metal altında yönü değiştirdi. 6 gelişmiş ülke para biriminin dolar karşısında hareketinin incelendiği dolar endeksi cuma günü 105.915 seviyesine kadar yükseldi. Dolar endeksindeki toparlanma altın fiyatları üzerinde baskı oluşturdu.

 

Habere Tepki Ver

2

1

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading