banner2

Beyaz Saray değil Atilla Yeşilada konuşuyor: Sonunda ağzındaki baklayı çıkardı

'Battık-bittik lobisi'nin bilinen isimlerinden ekonomist Atilla Yeşilada, sonunda ağzındaki baklayı çıkardı.

Ekonomi 24.01.2023, 13:46
Abone ol
Beyaz Saray değil Atilla Yeşilada konuşuyor: Sonunda ağzındaki baklayı çıkardı

"Amerikan Doları uçacak, Türkiye ekonomisi batacak" şeklinde özetlenebilecek meşhûr fikran ateşli savunucularından ekonomist Atilla Yeşilada HalkTV yayınında söyledikleriyle tartışmaların odağına oturdu.

Yeşilada, Türkiye'nin ABD güdümüne girmesi halinde ekonominin de düzeleceğini imâ etti. Amerikalı yetkililerin son birkaç yıldır kullandığı ifadelerle aynı cümleleri tekrarlayan Yeşilada, itiraflarıyla asıl kavganın 'dolar-faiz' olmadığını da gün yüzüne serdi. 

Özlem Gürses'in yayınına katılan Yeşilada, "Türkiye ekonomisi nasıl düzelir?" sorusuna şu cevabı verdi:

"Ben umudumu yitirmedim. Türkiye'nin yapması gereken icraatlar belli. Osman Kavala, Selahattin Demirtaş serbest bırakılacak. S-400'ler bir depoya kilitlenecek. Merkez Bankası'na istediği kadar faiz artırmak için yetki verilecek. Eğer bunları yaparsa Türkiye düzelir."

Atilla Yeşilada böylece emperyalistlerle birebir aynı düşüncede olduğunu ortaya koydu. Türkiye'ye Patriot hava savunma sistemi satmayan Amerikan yönetimi, Ankara'nın bu konudaki ihtiyacını başka kaynaklardan karşılamasına da itiraz ediyor. 

Şimdiye dek pek çok Amerikalı yetkili, buyurgan bir tavırla Türkiye'nin S-400 sistemlerini 'denize atmasını', 'depoya kilitlenmesini', 'üzerinden traktörle geçmesini', 'toprağa gömmesini' hatta Ukrayna'ya göndermesini istemişti. 

Buna ek olarak hem ABD hem de Avrupa Birliği ülkeleri 'Kızıl Soros' Osman Kavala ile HDP eski eş başkanı Selahattin Demirtaş'ın serbest bırakılması gerektiğini dikte ediyor.

Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala

Gezi kalkışmasını finanse etmek ve 15 Temmuz darbe girişimine katılmak suçlarından mahkûm edilen Osman Kavala'nın hapisten çıkarılması halinde ekonominin düzeleceğini savunan Atilla Yeşilada, aynı zamanda onlarca vatandaşın katledildiği Kobani Olayları'nda 'azmettirici' pozisyonundaki Demirtaş'a da destek mesajı verdi.  

Merkez Bankası'nın faiz yükseltmesini yıllardır savunan Yeşilada, astronomik faizlerle birlikte şirketlerin batmasını da işsizlik rakamlarının patlamasını da umursamıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!