banner2

BES'te kısmi ödeme dönemi başlıyor: Resmi Gazete'de yayımlandı! Evlilik, eğitim, konut alımı ve doğal afet...

Resmi Gazete'de yayımlanan Bireysel Emeklilik Sisteminde Kısmen Ödeme hakkındaki yönetmelik artık resmiyet kazandı. Bu yönetmelik sayesinde katılımcılar, eğitim, evlilik, konut alımı veya doğal afet gibi durumlarda kısmi ödemeden faydalanabilecek.

Ekonomi 26.09.2023, 12:03 26.09.2023, 16:21
Abone ol
BES'te kısmi ödeme dönemi başlıyor: Resmi Gazete'de yayımlandı! Evlilik, eğitim, konut alımı ve doğal afet...

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde kısmen ödeme dönemi Resmi Gazete'de yayınlandı. 

26 Eylül tarihli Resmi Gazete'de bugünkü kararlar merakla bekleniyor. BES'te, katılımcılar belirlenen şartları yerine getirdiklerinde birikimlerinin yüzde 50'sine kadar olan tutarını kısmen çekebilme imkanına sahip olacak. 

BES'TE KISMEN ÖDEME DÖNEMI RESMİ GAZETE'DE YAYINLANDI

"Bireysel Emeklilik Sistemi Kısmen Ödeme Hakkı Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlandı ve buna göre BES katılımcıları eğitim, evlilik, konut alımı veya doğal afet gibi durumlarında kısmi ödeme hakkından yararlanabilecek.

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından belirlenen BES'te kısmen ödeme hakkı yönetmeliğine göre, en az beş yıl süreyle kısmen ödeme hakkını kullanmamış katılımcılar, başvurularını yapabilmek için, başvuru tarihindeki aylık brüt asgari ücretin en az beş katkı payını ödedikleri sözleşmeye sahip olmalılar.

Katılımcılar, kısmi ödeme hakkını, ödeme tarihinden itibaren üç yıl içinde, emeklilik, vefat veya maluliyet durumları dışında, kısmi ödeme konusu olan sözleşmeyi sistemden çıkış işlemi ile sonlandırmayı taahhüt etmek şartıyla kullanabilecek. Bu hak, katılımcılara bir defaya mahsus olarak verilecek.

Konut alımı için kısmi ödeme hakkını kullanmak isteyen katılımcılar, başvuru tarihinden iki ay öncesine kadar veya kısmi ödeme tarihinden itibaren iki ay içinde, aldıkları konutun kendi adlarına en az yüzde elli sahiplik payını gösteren kat mülkiyeti veya kat irtifakı kurulmuş tapu belgesinin bir nüshasını ibraz ederek başvuruda bulunabilecek.

Evlilik nedeniyle başvuruda bulunanlar, başvuru tarihinden önceki iki ay içinde veya kısmi ödeme tarihinden itibaren iki ay içinde evliliklerini doğrulayan e-Devlet üzerinden alınmış nüfus kayıt örneği ile başvurularını belgeleyecek.

Öte yandan, eğitim amaçlı kısmi ödeme hakkını kullanmak isteyen katılımcılar, başvuru tarihinde yirmi bir yaşını geçmemiş olmaları kaydıyla, Türkiye'de faaliyet gösteren üniversitelerin herhangi bir örgün eğitim lisans programına kayıtlı olmaları halinde bu haktan faydalanmak için başvuru yapabilecek.

AFET BÖLGESİNDEKİ VATANDAŞLAR...

Ayrıca, genel hayata etkili afet ilan edilen bölgelerde, afetten zarar görenler, doğal afetin meydana geldiği tarihten itibaren altı ay içerisinde kısmi ödeme başvurusunda bulunma hakkına sahip olacaklar.

Katılımcılar, emeklilik sözleşmelerinde yerine getirmediği taahhütler nedeniyle, emeklilik şirketi tarafından devlet katkısı ödemelerine ek olarak gecikme zammı ve faiz uygulanarak katılımcının hesabından kesilecek ve bu tutar vergi dairesine ödenecek. 

Eğitim amaçlı kısmi ödemelerde ise bu yaptırım, devlet katkısı hesaplamalarındaki oranlara göre sınırlı bir şekilde uygulanacak.

Söz konusu yönetmelik, yayım tarihinden altı ay sonrasında yürürlüğe girecek.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!