Yandex Metrica

BES kullanıcılarına müjde! Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni dönem: Biriken paralarınız hayatınızı kurtaracak!

BES kullanıcılarına müjde! Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni dönem: Biriken paralarınız hayatınızı kurtaracak!

Bireysel Emeklilik (BES) katılımcılarına büyük avantaj sağlayacak müjdeli bir haber geldi. BES katılımcıları artık kredi kullanırken, acil nakit ihtiyaçlarını karşılayailecek ve birikilerini koruma altına alabilecek.

Ekonomi

05.06.2024, 18:05

Bireysel Emeklilik Sistemi'nden faydalanmak isteyen vatandaşlar için yeni bir düzenleme geldi. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK)'nin 2023 Eylül ayında yürürlüğe aldığı BES ödemeleri yapan vatandaşlara yönelik özel imkanlar duyuruldu. 

En düşük maaş ne kadar olacak? Emekliye zam zirvesinde 3 formül masada En düşük maaş ne kadar olacak? Emekliye zam zirvesinde 3... Haberi Görüntüle

BES KATILIMCILARINI SEVİNDİREN HABER

SEDDK Başkanı Mehmet Verim, BES katılımcılarına, "BES'te birikimi bulunan katılımcılar, bankalardan kullanacakları krediler için ilgili BES hesaplarındaki birikimlerini kredi süresiyle sınırlı olmak üzere bankaya devredip finansmana daha rahat erişim sağlayabilecek." duyurdu.

Bireyler BES birikimlerinin sorgulanmasını yapabileceklerini belirterek, "Bankalar, Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) tarafından geliştirilen merkezi bilgi sistemi aracılığıyla kredi kullanacak katılımcıların BES birikimlerine dair gerekli sorgulamaları yapabilecek. Alacağın devri sözleşmesinin onaylanması halinde bankalar, çekilen kredinin yüzde 20 fazlasına kadar tutarı, örneğin 100 milyar liralık kredi için 120 milyar lirayı teminat olarak isteyecek. Bu tutar kredi yükümlülükleri tamamlanana kadar Kurumumuz tarafından belirlenen ve bankaların seçeceği emeklilik yatırım fonuna (temlik fonu) devredilecek." dedi.

İstanbul'da ulaşıma hava muhalefeti engeli! Bazı uçuşlar iptal edildi İstanbul'da ulaşıma hava muhalefeti engeli! Bazı uçuşlar iptal edildi Haberi Görüntüle

BES KATILIMCILARININ KREDİ BORÇLARINA ÇÖZÜM

Birikimlerin temlik fonunda değerlendirileceğini belirten Mehmet Verim, alacağını bankaya devreden BES katılımcısının ise kredi borcu ödenmemesinin devir sözleşmesini tamamlamasının ardıdan başka şirkete aktaramayacağının altını çizdi. Verim, “Kredi borcu ödendiğinde alacağın devri sözleşmesi sona erecek ve temlik fonunda yer alan tutarlar bu fondan çıkıp yine katılımcının tercih ettiği fonlara yönlendirilecek. Kredi borcu ödenmediğinde ise banka blokeli şekilde temlik fonunda değerlenen payların satışını talep ediyor. Satılan fon paylarından elde edilen tutarla banka alacağını alıyor, kalan tutar olursa yine katılımcının BES hesabına aktarılıyor." dedi.

7700 TL dar gelirli yardım parası! Başvuran herkes PTT'den ödeme alacak: Son tarih belli oldu 7700 TL dar gelirli yardım parası! Başvuran herkes PTT'den ödeme... Haberi Görüntüle

BES KATILIMCILARINA FAİZSİZ FON

Verim 4 ayrı faizli ve faizsiz olmak üzere fon belirlediklerini belirtti. Verim, "Alacağın devri için faizli ve faizsiz olmak üzere 4 ayrı fon belirlendi. Her iki şirket faizli ve faizsiz fon seçeneği sunacak. Anadolu Hayat ve Emeklilik şirketinin faizli fonu ile Türkiye Hayat ve Emeklilik şirketinin faizsiz fonu devreye alındı. Hacmin artacağı öngörüldüğü için kalan fonlar 1 Ocak 2025'te kullanıma açılacak." dedi. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Kübra BEYAZOĞLU

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading