banner2

BES'e her ay para yatıranlar dikkat: Biriken para sistemden çıkmadan kullanılabilecek!

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde sözleşme sona ermeden önce uygulanacak kısmi ödeme koşulları netleşti. Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) alanında yeni bir gelişme yaşandı. Son düzenleme ile BES içinde kısmi ödeme süreci başlatılacak. BES'e katkıda bulunanlar, sistemden çıkmadan birikimlerinin yarısına kadar olan kısmını konut alımı, evlilik, doğal afetler ve eğitim harcamaları gibi amaçlar için kullanabilecek.

Ekonomi 20.09.2023, 18:17 20.09.2023, 18:20
Abone ol
BES'e her ay para yatıranlar dikkat: Biriken para sistemden çıkmadan kullanılabilecek!

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) uygulanacak kısmi ödeme şartları açıklandı.

TRT Haber'den Merve Sarıkaya'nın haberine göre; katılımcılar sözleşmelerini sonlandırmadan önce konut alımı, evlilik, doğal afetler ve eğitim gibi durumlar için birikimlerinin yüzde 50'sine kadar kullanma hakkına sahip olacak.

DOĞAL AFET DURUMLARINDA SÜRE ŞARTI ARANMAYACAK

Doğal afet ve eğitim durumları için gerçekleştirilen kısmi ödemelerin yüzde 25'i oranında devlet katkısı sağlanacak. 

Eğitim amaçlı kısmi ödemelerde sözleşme sonlandırma süresi 4 yıl olarak belirlenecek. Doğal afet durumunda ise kısmi ödeme için herhangi bir süre şartı aranmayacak.

Öğrenciler, 4 yıl süresince kişisel hesaplarından kısmi ödeme alarak eğitim giderlerini karşılayabilecek. Kısmi ödemeleri alırken aylık veya yıllık ödemeleri içeren gelir sigortası ürününden yararlanabilecek.

SÖZLEŞMELERİN EN AZ 5 YIL YÜRÜRLÜKTE OLMASI GEREKİYOR

Kısmi ödeme hakkından yararlanabilmek için, sözleşmeleri en az 5 yıl boyunca devam etmiş ve katkı paylarını düzenli ödemiş olan katılımcılar uygun olacak.Bu hak her 5 yılda bir kullanılabilecek.

Ayrıca, kısmi ödeme başvurusu yapanlar, sözleşmelerini başvurudan sonraki 3 yıl içinde sonlandıramayacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!