Benzin ve motorine yüzde 20 indirim!

Ukrayna-Rusya savaşı petrol fiyatlarının artmasın neden oldu. Akaryakıt fiyatları da buna bağlı olarak arttı. Türkiye’de benzin tüketimi şubat ayından bu yana yüzde 5 civarında arttı. Motorin tüketimi ise benzinin aksine yaklaşık yüzde 30 azaldı. Sektör temsilcileri ise 2022 sonunda benzinde yüzde 15 ve motorinde yüzde 20 düşüş bekliyor.

Ekonomi 17.05.2022, 11:18
Benzin ve motorine yüzde 20 indirim!

Dünyadaki enerji krizi Rusya ve Ukrayna savaşı ile ayyuka çıkıt. Savaşın ve enerji krizinin etkisiyle petrol piyasasındaki dalgalanmalar tüketicinin cebine de yansıyor. 

POMPA SATIŞLARINA DA YANSIDI

Mart ayının başında Brent petrolün varil fiyatının 100 dolar eşiğini aşmasının ardından 140 dolara kadar dayanmasıyla oluşan aradaki fark pompa satışlarına da yansıdı.

25 LİRAYA KADAR ÇIKTI

Art arda gelen zamlarla akaryakıtta litre fiyatlarının 25 liralara kadar çıkması, daha sonra ise 22-23 lira seviyesinde dengelenmesi sonucunda vatandaşların tüketimi de düşüş gösterdi. Özellikle orta gelir grubunda olan vatandaşların tercih ettiği motorinli araçların tüketimindeki azalış dikkatlerden kaçmadı. Ocak ayında Türkiye genelinde yaklaşık 301 milyon litre benzin, 2 milyar litre motorin satışı gerçekleşirken günlük ortalama satış benzinde yaklaşık 10 milyon litre, motorinde ise 63,5 milyon litre oldu.

TÜKETİM DÜŞTÜ

Türkiye Enerji Stratejileri ve Politikaları Araştırma Merkezi Başkanı (TESPAM) Oğuzhan Akyener, dünyada savaş gerginliğinin olmasıyla buna bağlı bir refleks oluştuğunu ifade etti. Savaşın etkisiyle ham petrol rafineri sektörü krizinin ve yan mamül endişelerinin büyüdüğünü belirten Oğuzhan Akyener, pandeminin de etkisiyle büyük bir krizin oluştuğunu söyledi. Rafineri sektöründe oluşan krizin fiyatları yükselttiğini aktaran Akyener, artan fiyatların etkisiyle tüketimin düştüğünü söyledi.

YÜZDE 20 DÜŞÜŞ BEKLENİYOR

Motorinin dünyada en çok kullanılan akaryakıt olduğunu aktaran Akyener, lojistik sektörünün motorinle sürdürüldüğünü ve benzin kullanan araçların ağırlıklı olarak özel vasıta olduğunu dile getirdi. Yıl sonunda dizelde dolar bazında yüzde 20 düşüş beklediklerini Oğuzhan Akyener, “Benzinde de yıl sonunda yüzde 12-15 arasında düşüş olur diye öngörüyoruz. 2023 yılında dünya normale döner diye düşünüyorum ve umut ediyorum.” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!