banner2

Benzin fiyatları zirve yapacak! ABD’den dünyayı krizi sokacak karar

Dünya genelinde akaryakıt fiyatları dalgalı seyir halinde devam ediyor. ABD Temsilciler Meclisi'ne sunulan petrol ihracatını yasaklayan tasarı kabul edilmesi halinde akaryakıt fiyatlarında ciddi yükseliş bekleniyor. Küresel piyasalarda krize neden olabilecek tasarı ile benzin ve motorin fiyatlarında yeni fiyatlandırmaların oluşması gündemde...

Ekonomi 29.10.2022, 00:25 29.10.2022, 00:44
Abone ol
Benzin fiyatları zirve yapacak! ABD’den dünyayı krizi sokacak karar

ABD Temsilciler Meclisi Üyesi Ro Khanna, ülkede benzin fiyatlarının ortalamanın galon (3,78) başına 3,12 doların üzerine çıktığı dönemlerde petrol ihracatının yasaklanması için tasarı sundu. Ülkede uzun süredir benzin fiyatlarının artmasından dolayı petrol şirketlerini sert bir şekilde eleştirerek öne çıkan Demokrat Khanna, Temsilciler Meclisine bir tasarı sundu. Tasarıda, ülkede benzin fiyatlarının ortalama galon başına 3,12 doların üzerine çıkması durumunda petrol ihracatının yasaklanması öngörülüyor.

PETROL İHRACATI YASAKLANACAK

Khanna, yaptığı yazılı açıklamada, "Büyük petrol şirketleri bu hafta tiksindirici kar oranlarını açıklarken, Amerikalı aileler pompadan gaz almak için mücadele veriyor. Bu şirketlerin, biz ülkede artan petrol fiyatlarıyla mücadele ederken, petrol ihraç ederek kar etmelerine izin verilmemeli. Sunduğum bu tasarı, benzin fiyatlarının 2019'daki seviyeye çıkması durumunda petrol ihracatını yasaklayacak." ifadesini kullandı.

BRENT PETROLÜN VARİLİ ULUSLARARASI PİYASALARDA 94,04 DOLARDAN İŞLEM GÖRÜYOR.

Dün 95,30 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 95,04 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.36 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1,05 azalarak 94,04 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 87,91 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, piyasalarda yeniden zemin kazanan zayıf talep endişeleri etkili oldu.

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı ve ikinci en büyük petrol tüketicisi Çin'de Kovid-19 salgını kapsamında devam eden "sıfır vaka" uygulaması, talep endişelerini güçlendirerek fiyatlar üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

KÜRESEL ÇAPTA KRİZE NEDEN OLABİLİR 

Çin, salgına karşı, vakaları ortaya çıktığı yerde bastırmayı ve bulaşma zincirini kesmeyi hedefleyen "sıfır vaka" stratejisini uyguluyor. Strateji, karantina, seyahat kısıtlamaları, toplu testler, imalat, ticaret ve hizmetler sektöründeki işletmelerin faaliyetlerinin kısıtlanması gibi katı ve geniş ölçekli tedbirleri gerektiriyor. Tedbirler, hayatın olağan akışına müdahalenin yanında ekonomik maliyeti açısından da tartışmalara yol açıyor.

Küresel çapta resesyon endişeleri de petrol talebi görünümünü olumsuz etkileyerek fiyatlardaki düşüşü destekliyor.

Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu günlük petrol üretiminde kasım itibarıyla 2 milyon varillik kesintiye gidecek. Avrupa Birliği de 6'ncı yaptırım paketi kapsamında Rusya'dan deniz yoluyla ham petrol tedarikini 5 Aralık'ta kesmeyi planlıyor. Bu durum piyasalarda arz endişelerini güçlendirirken, fiyatların aşağı yönlü seyrini de sınırlıyor.

Brent petrolde teknik olarak 94,28 ile 94,63 dolar aralığının direnç, 93,93 ile 93,58 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!