banner2

Bedelli askerlik ücreti belli oldu! 2023 bedelli askerlik ücreti kaç TL oldu?

Askerliğini bedelli olarak tamamlamak isteyen adayların merak ettiği 2023 yılına ait bedelli askerlik ücreti kesinleşti. Geçtiğimiz yıl 80.064,72 TL olan bedelli askerlik, bu sene 104 bin 84 lira 16 kuruş olarak belirlendi.

Ekonomi 13.01.2023, 14:42 13.01.2023, 15:33
Abone ol
Bedelli askerlik ücreti belli oldu! 2023 bedelli askerlik ücreti kaç TL oldu?

2023 yılına ait bedelli askerlik ücreti belli oldu. 

Askerliğini bedelli olarak tamamlamak isteyen adayların gündeminde olan konu Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından karara bağlandı. 

2023 YILI İÇİN BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLDU? 

Geçtiğimiz yıl 80.064,72 TL ücret alınan bedelli askerlik ücretine enflasyona göre zam yapıldı. 2023 yılının ocak ve temmuz dönemi için belirlenen bedelli askerlik ücreti 104 bin 84 lira 16 kuruş oldu.

SONUÇLAR NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Başvuruları geçen sene alınan bedelli askerlikte sonuçların ocak ayında açıklanması bekleniyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NE?

Bedelli askerlikten yararlanmak için bazı şartları taşıyor olmak gerekiyor. 

a. Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalmamış olanlar için ödeme yaptığı tarihte geçerli olan Kanun’un 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında belirlenen bedel tutarını, müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde peşin ödemek.

b. Askerlik çağına girdiği tarihten bedelli askerliğe müracaat tarihine kadar, bu tarih dâhil, herhangi bir dönemde yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kalanlar için ödeme yaptığı tarihte geçerli olan Kanun’un 9’uncu maddesinin birinci fıkrasında belirlenen bedel tutarı ile Kanun’un 9’uncu maddesinin yedinci fıkrasına göre belirlenen ek bedel tutarını, müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde peşin ödemek.

c. Kura veya sınıflandırma işlemi sonucunda bedelli askerliğe seçilmek.

ç. Bir aylık temel askerlik eğitimini tamamlamaktır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!