banner2

Bedava doğalgaz için dikkat edilmesi gereken kural! O borçlar kapsam dışında kalacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesi doğalgaz kullanımı 1 ay boyunca bedava olacak fatura bedeli olarak "0 TL" işlenecek. Fakat geçmiş dönem borçları, güvence bedeli, bağlantı bedeli, açma-kapama bedeli ise kapsam dışı olup ödemelerinin aboneler tarafından yapılması gerekecek.

Ekonomi 11.05.2023, 10:07
Abone ol
Bedava doğalgaz için dikkat edilmesi gereken kural! O borçlar kapsam dışında kalacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesi sonrası Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 31 Mayıs 2023 tarihine kadar 'konut, ibadethabe ve cemevi' aboneliklerine tahakkuk ettirilecek ilk faturalara ilişkin doğalgaz bedeli Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş tarafından, sistem kullanım bedelleri ve diğer bedeller ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından karşılanacak.

"SAYAÇLAR MUTLAKA OKUNABİLİR OLMALI"

Samsun’daki doğal gaz firması genel müdürü Yılmaz Kolsan, “Bu uygulama sadece konut, ibadethane ve cemevi abonelerini kapsayacak. Sayaç okuma işlemlerimiz ve saha faaliyetlerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor. Sayaç okuması biten abonelerin faturaları adreslere bırakılıyor. Faturalarda ödenecek tutar kısmında ‘0 TL’ yazıyor. Abonelere gönderilen SMS metinlerinde tüketim miktarı ile ilgili bilgiler yer alsa da fatura linkinin tıklanması halinde ödenecek tutar kısmının ‘0 TL’ olduğu görülecektir. Abonelerin mağduriyet yaşamamaları ve uygulamadan faydalanabilmeleri için sayaçlarını mutlaka okunabilir konuma getirmeleri veya süresi içinde endeks bildirimlerini yapmaları gerekliliğinin altını çizmek istiyorum” dedi.

O BEDELLER KULLANICI TARAFINDAN KARŞILANACAK

Yılmaz Kolsan, “Sadece konut, ibadethane ve cemevi aboneleri için Mayıs ayındaki tüketimin tamamını kapsayan bu uygulama sonrasında 01 Mayıs 2024 tarihine kadar tahakkuk edecek faturalar ise 25 standart metreküpe kadar olan kısmının devlet tarafından karşılanması şeklinde devam edecek. Diğer taraftan abonelerin Cumhurbaşkanlığı düzenlemeleri kapsamına giren tüketim bedelleri dışındaki tüm borçları için (geçmiş dönem borçları, güvence bedeli, bağlantı bedeli, açma-kapama bedeli vb.) faturalar kapsam dışında olup ayrıca düzenlenecek ve bu faturaların ödemelerinin aboneler tarafından yapılması gerekecek” diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!