banner2

BDDK'dan finansal istikrarı destekleyici ilave adım! 1 Kasım'dan itibaren geçerli olacak

BDDK, finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik kredi kullanacak şirketlerin 15 milyon TL'lik yabancı para varlık sınırını 10 milyona indirdi.

Ekonomi 21.10.2022, 20:56 21.10.2022, 21:33
Abone ol
BDDK'dan finansal istikrarı destekleyici ilave adım! 1 Kasım'dan itibaren geçerli olacak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'ndan (BDDK), finansal istikrarın güçlendirilmesi ve kaynakların daha verimli kullanılarak kredi sisteminin etkin bir şekilde çalışmasına yönelik, koordineli makro ihtiyati adımlar atmaya devam ediyor.

YÜZDE 5 KRİTERİ 

Bu doğrultuda alınan Kurul kararı ile bankalar ve finansal kuruluşlar dışındaki bağımsız denetime tabi şirketlerin yabancı para nakdi varlıklarının Türk lirası karşılığının 10 milyon TL'nin üzerinde olması veya yabancı para nakdi varlıklarının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 5'ini aşması durumunda, söz konusu şirketlere TL cinsinden yeni bir nakdi ticari kredi kullandırılmayacak.

1-31 EKİM TARİHİNE DİKKAT

Daha önce yeni nakdi ticari kredi kullandırmama koşulu, 15 milyon TL karşılığı yabancı para nakdi varlığın bulunması veya yabancı para nakdi varlıklarının aktif toplamından veya son 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanının yüzde 10'u aşması durumunda geçerli oluyordu. Karar doğrultusunda 1 Kasım'dan itibaren geçerli olacak şekilde müşterilerden yeni beyan ve taahhüt alınacak. Söz konusu uygulama, 1-31 Ekim döneminde ise mevcut hali ile devam edecek.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!