Yandex Metrica

Bayram öncesi vatandaşa indirim müjdesi: Kırmızı et fiyatlarında büyük düşüş! Bu rakamlara kadar geriledi

Bayram öncesi vatandaşa indirim müjdesi: Kırmızı et fiyatlarında büyük düşüş! Bu rakamlara kadar geriledi

Kırmızı et fiyatlarında düşüşe neden olan ithalat yıl sonuna kadar sürecek.  Et ve Süt Kurumu'nun et ithalatı ile arz-talep dengesinin sağlanması üzerine kırmızı ette yüzde 8 ile 10 oranında indirim yapıldı. Gelen indirimin ardından kilogramı 650 liraya satılan kuşbaşı et 580 liraya, 600 liraya satılan kıyma ise 550 liraya düştü.

Ekonomi

01.06.2024, 22:27

Yılbaşından bu yana belli aralıklarla yapılan fahiş zamların ardından kırmızı ette fiyatlar yavaş yavaş düşmeye başladı. Yılbaşından bu yana artan fiyatların önüne geçmek için harekete geçen Et ve Süt Kurumu kırmızı et ithalatına başladı. Kurumun ithal ettiği etler zincir marketler üzerinden uygun fiyatla satılarak arz-talep dengesi sağlanmış oldu. Böylece kasapların daha fazla kırmızı ete ulaşmasıyla birlikte aylar sonra kırmızı ette indirim oldu.

İstanbul Kasaplar Esnaf Odası üyesi Veysel Günal, Et ve Süt Kurumu'nun ithal et getirmesiyle birlikte etin kilogram fiyatında 70 liraya yakın bir indirim olduğunu söylerken, Kurban Bayramı'na kadar 20 liralık bir indirim daha beklediklerini belirtti.

Kasap Haluk Doğan ise Kurban kesileceği için hayvan sayısında bir düşüş olacağını ve bundan dolayı fiyatların daha fazla inmeyeceğini iddia etti ancak vatandaşlar, aylardır yapılan zamların ardından gelen bu indirimi yeterli bulmadı. Piyasanın et ihtiyacını karşılamak, fiyat istikrarını ve vatandaşların daha uygun fiyatlarla kırmızı ete ulaşabilmesini sağlamak için yıl sonuna kadar et ithalatına devam edilecek.

50 yaş altı 3600 primle erken emeklilik müjdesi! Yeni EYT Meclis'e girdi: Tarih belli oldu 50 yaş altı 3600 primle erken emeklilik müjdesi! Yeni EYT... Haberi Görüntüle

"ET VE SÜT KURUMU'NUN İTHAL ET GETİRMESİ ARZ TALEBİ DENGELEDİ" 

İstanbul Kasaplar Esnaf Odası üyesi Veysel Günal, konuya ilişkin yaptığı açıklamada "Kırmızı ette ocak ayından itibaren yüzde 40'ın üzerinde bir zam gelmişti. Bu arz talebinin artması üzerine tabii bu piyasadaki dengeyi bozdu. Tabii Et ve Süt Kurumunun ithal et getirmesinden ve sanayicilere eti vermesinden dolayı piyasalarda biraz arz talebi dengeledi.  Kırmızı ette şu anda 650-700 lira bantlarından 580 lira bantlarına kadar geldi. Aşağı yukarı kilogramında 70 lira bandında düşüş oldu. Her sene kurban olduğu zaman fiyatlar artardı. Kurban fiyatları yüksek olduğundan dolayı, piyasaların ve esnafların da biraz işlerinde düşüklük olduğundan dolayı fiyatlar geriledi" dedi.

Emekliye fıstık gibi müjde! Talimat verildi: O tarihten itibaren hesaplara 40 bin TL yatırılacak Emekliye fıstık gibi müjde! Talimat verildi: O tarihten itibaren hesaplara... Haberi Görüntüle

"ŞU ANDA PİYASA DENGELENDİ" 

Et ve Süt Kurumu'nun piyasaya, sanayicilere 340 liradan et verdiğini belirten Günal, "Mahalle kasapları olarak 360-370 lira bandında et alıyoruz ama bizim aldığımız yerli ettir. Bakın burada ayırmamız gerekiyor. Markette de satılıyor, market ve AVM'lerin içinde satılan etlerin yüzde 90'ı ithal ettir. O yüzden de fiyatlar, arz talep dengesine göre farklıdır. Bu fiyatlar semtlere göre de değişiyordur. Şu anda piyasa dengeledi. Kurbanın da gelmesi fiyatları şu anda dengeledi. Biz isteriz ki fiyatlar daha da düşsün ama besici de diyor ki, 'Bizim de maliyetlerimizi kurtarmıyor', kasap da diyor ki, 'Biz de kendi maliyetimizi kurtarmıyoruz'. Kırmızı et bundan 2 ay önce Ramazan ayı sonlarına doğru 395 bandını görmüştü, şu anda 370-365 bandından gidiyor" ifadelerini kullandı.

Kiracıları isyan ettiren liste: Ev sahiplerinin istekleri ağızları açıkta bıraktı Kiracıları isyan ettiren liste: Ev sahiplerinin istekleri ağızları açıkta bıraktı Haberi Görüntüle

"KIRMIZI ET FİYATLARI 20 LİRA DAHA DÜŞECEK" 

Kurban Bayramı'na yaklaştığımız şu günlerde kırmızı etteki fiyat düşüşünün biraz daha sürebileceğini ifade eden Veysel Günal, "Çünkü vatandaşın alım gücü beyaz ete yönlendiği için kırmızı et fiyatları 20 lira daha düşecek gibi gözüküyor. Kuzu biraz geriledi. Kuzu bandı 480 liradan 440 liraya düştü. Bizim de satışımız 490 liradan aldığımızda 630-650 liraya veriyorduk. Şu anda biz 440'a alıyoruz, 580-600 bandında, yalnız bizim kıvırcık süt kutusudur. Danaya geldiğimiz zaman da 670 liradan 600 liraya kuşbaşı, kıymayı da 580 lira veriyoruz. Dana biftek antrikot 700 lira, bonfile bin 100 liradan 900 liraya düştü. Kuzu kuşbaşı 750 lira, kuzu eti de 600 lira şu anda" diye konuştu.

Fiyatlar uçuşa geçti müşteriler azaldı! Sinek avlayan restoranlara indirim çağrısı Fiyatlar uçuşa geçti müşteriler azaldı! Sinek avlayan restoranlara indirim çağrısı Haberi Görüntüle

"KIRMIZI ETE 50 LİRALIK İNDİRİM GELDİ" 

Sultangazi'de kasap olan Haluk Doğan, "Kırmızı ete 50 liralık bir indirim geldi. Bunu biz ithal ete ve alım gücünün azalmasına bağlıyoruz. Bu arada satışlarımız da düştü. İthal et biraz fazla geldi, alım gücü de azaldığı için fiyatlarda düşme oldu. 650 liraya sattığımız kuşbaşını 600'e çektik. 600 liraya sattığımız kıymayı ise 550 liraya çektik. Fiyatlar zaten çok yüksekti, şu anda 300-350 lira bandında olması gerekiyordu. Kurban bayramının yaklaşması fiyatların düşmesinde bir etken olamaz. Çünkü kurban kesildiği için hayvan sayısı düşecek. Ramazan'ın içinde zamlar geldi, Ramazan'ın son haftası düşüşler başladı. 2-3-5 derken 50 lira kadar bir indirim oldu. Daha aşağı ineceğini düşünmüyorum çünkü maliyetler belli. Yetiştiren de kazanmıyor, satan da alan da kazanmıyor. Hiç kimse bu fiyatlardan memnun değil. Fiyatların düzene girmesi lazım, fiyatlar çok değişken. Her hafta fiyatlar düşüyor veya çıkıyor, biz de şaşırdık. Sürekli bağlantıda olduğumuz yerlerin 'Ne oldu da zam geldi' sorusuna cevap veremiyoruz" dedi.

Kredi çekmek istemeyenlere müjde! O bankadan 12 ay ertelemeli 84 ay vadeli 400 bin TL kredi: İşte başvuru şartları... Kredi çekmek istemeyenlere müjde! O bankadan 12 ay ertelemeli 84... Haberi Görüntüle

"DAHA FAZLA OLMASI GEREKİYOR" 

Fiyat düşüşünün az olduğunu ve bunun devam etmesini istediklerini belirten Sevgi Dağlı, "Bizim faydamıza olur, inşallah böyle düşmeye devam eder. Asgari ücretle geçiniyoruz, almakta zorlanıyoruz. Yılbaşından beri ne kadar zam geldi, ne kadar indirim oldu. Yapılan zamların yanında indirim insanları cezbediyor mu? Burası daha önemli ama yapılan zamların yanında bu indirim bir şey ifade etmiyor. İnsanların 50 liralık indirimle mutlu olacağını sanmıyorum. Daha fazla olması gerekiyor ki milletin bütçesine daha çok hitap etsin" diye konuştu.

Habere Tepki Ver

0

1

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading