Bayram dönüşü ekonomide veri fırtınası kopacak! 3600 ek göstergede düğüm çözülecek

Türkiye gündeminde bayram sonrası ekonomi rüzgarı esecek. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren 3600 ek gösterge sorununda da düğümün mayıs ayında çözülmesi bekleniyor. Gözler aynı zamanda Ramazan Bayramı'nın hemen sonrasında açıklanacak enflasyon, ihracat, işsizlik ve büyüme verilerinde olacak. İ

Ekonomi 30.04.2022, 12:54 30.04.2022, 13:50
Abone ol
Bayram dönüşü ekonomide veri fırtınası kopacak! 3600 ek göstergede düğüm çözülecek

Türkiye mayıs ayında ekonomiye odaklanacak. Gündem yoğun, gözler Ramazan Bayramı sonrasında. Enflasyon, ihracat ve işsizlik verileri ile ay sonunda açıklanacak büyüme verisi ekonomide gelinen noktanın özetini sunacak. 

İLK VERİ TÜFE OLACAK

Ekonomide veri gündemi gelecek haftadan itibaren hareketlenecek. İlk açıklama Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'ten gelecek.  Ramazan Bayramı tatilinin hemen ardından 5 Mayıs'ta nisan ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) verileri açıklanacak. 

TÜFE martta aylık bazda yüzde 5,46, Yİ-ÜFE yüzde 9,19 artmıştı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 61,14, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 114,97 olarak kayıtlara geçmişti.

İHRACATTA TIRMANIŞ SÜRECEK Mİ?

Gelecek hafta açıklanması beklenen bir diğer kritik veri, Ticaret Bakanlığının duyuracağı nisan ayına ilişkin geçici dış ticaret verileri. Türkiye'nin ihracatı martta yıllık bazda yüzde 19,8 artışla 22,7 milyar dolar olmuştu. Böylece, ocak, şubat ve mart aylarında ihracatta en yüksek aylık rakamlar açıklanmıştı.

 2022 yılı sonu için ihracat hedefi 250 milyar dolar. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, ihracattaki güçlü performansa dikkati çekerek ''Hedefe emin adımlarla ilerliyoruz." ifadesini kullanmıştı.

İŞSİZLİK VE SANAYİ ÜRETİMİ VERİLERİ DE KRİTİK

Mayıs ayında takip edilecek bir diğer veri olan işsizlik rakamları da 10 Mayıs'ta belli olacak. TÜİK, mart dönemine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıklayacak.

İşsizlik oranı şubatta bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak yüzde 10,7 olmuştu. TÜİK, 16 Mayıs'ta da yılın ilk çeyreğine ilişkin iş gücü istatistiklerini açıklayacak.

SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ 13 MAYIS'TA

Yakından takip edilen ciro endeksleri, perakende satış endeksleri ve sanayi üretim endeksinin mart verileri de 13 Mayıs'ta duyurulacak. Sanayi üretimi, şubatta aylık bazda yüzde 4,4, yıllık bazda yüzde 13,3 artış göstermişti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı şubat ayı bütçe gerçekleşmelerini 16 Mayıs'ta açıklayacak. Aynı gün, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mart ayı ödemeler dengesine ilişkin verileri duyuracak.

GÖZLER 26 MAYIS'TAKİ İKİ KRİTİK VERİDE

Mayıs ayının son günlerinde veri gündemi biraz daha hareketlenecek.

TCMB Para Politikası Kurulu toplantısı 26 Mayıs'ta gerçekleştirilecek. Kurul, son toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 14 düzeyinde sabit tutmuştu.

Aynı gün TÜİK, mayıs ayına ilişkin ekonomik güven endeksini kamuoyuna duyuracak. Söz konusu endeks, nisanda aylık bazda yüzde 1,1 azalarak 94,7 değerini almıştı.

BÜYÜME VERİSİ AYIN SON GÜNÜ BELLİ OLACAK

Ayın son günü olan 31 Mayıs'ta ise TÜİK yılın birinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamlarını açıklayacak.

TÜİK verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2021'de yüzde 11, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 9,1 büyüme kaydetmişti.

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kovid-19 salgınının tetiklediği sağlık ve ekonomik krizlerin Rusya-Ukrayna Savaşı ile derinleşmesine karşın Türkiye'nin yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla büyüme stratejisinden taviz vermeden yolunda ilerlediğine işaret etmişti.

-Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de öncü göstergelerin, büyümenin 2022'nin ilk çeyreğinde yıllık olarak yüzde 6-7 oranında gerçekleşeceğine işaret ettiğini belirtmişti.

-TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise Türkiye'nin ilk çeyrekte yüzde 7'ye yakın büyüme gösterecek nadir ülkelerden biri olacağını dile getirmişti.

3600 EK GÖSTERGE SORUNUNA ÇÖZÜM BEKLENTİSİ

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren 3600 ek göstergede de son viraja girildi. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu personelinin 3600 ek gösterge sorununun çözümü için mayıs ayına işaret etmişti. Bilgin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mayısta gerekli müjdeleri kamuoyuyla paylaşabileceğini bildirmişti.

vedat bilgin

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!