banner2

Bakanlıktan ihtiyaç sahiplerine dev yardım müjdesi! Başvuran kişilere anında 45 bin TL + 5 bin TL için imzalar atıldı

2023 yılında ihtiyaç sahibi vatandaşlara sağlanan ödemeler arttırıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yeni destek ödemeleri yapılacak.

Ekonomi 01.04.2023, 00:23 01.04.2023, 10:32
Abone ol
Bakanlıktan ihtiyaç sahiplerine dev yardım müjdesi! Başvuran kişilere anında 45 bin TL + 5 bin TL için imzalar atıldı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşların yardımına yetişiyor. İhtiyaç sahibi vatandaşların maddi anlamda sıkıntılarının minimize edilmesi için düzenlenen sosyal destek ödemelere yenileri dahil ediliyor. Peki hangi yeni yardımlar kimlere yapılacak? Başvuru nasıl olacak? Tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE YENİ SOSYAL DESTEK PROGRAMLARI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli vatandaşlara sağlanan ödemelere üç paket daha eklendi. Bu kapsamda 45 bin TL'den başlayarak vatandaşa hibe edilecek. Evini yenilemek isteyen, prefabrik ev yaptırmak isteyen ya da betonarme yaptırmak isteyen vatandaşlar için yapılacak ödemeler en az 45 bin TL olacak. Aynı zamanda ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara 5 bin TL eşya yardımı da yapılacak.

EVİNİ YENİLEMEK İSTEYENLERE DESTEK

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında evini yenilemek isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar bu ödemelerden faydalanabilecek. Ödemelerden sadece ihtiyaç sahibi ve maddi anlamda geliri yeterli olmayan vatandaşlar faydalanabilecek. 

200 BİN TL'YE KADAR ÖDEME YAPILACAK

Ödemelere başvuru yapabilmek için diğer önemli şart ise hane içinde kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması olarak belirlendi. Bu şartları taşıyan ihtiyaç sahibi vatandaşlar anında başvurularını oluşturabilecek. Yeni yardımlara göre ihtiyaç sahibi vatandaşlara 5 bin TL eşya yardımı, prefabrik ev yapımı için 200 bin TL'ye kadar ödeme, betonarme ev yapımı için en az 45 bin TL, en fazla 150 bin TL sosyal destek ödemesi yapılacak.

BAŞVURULAR E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLİR

Ödemelerden faydalanmak isteyen vatandaşlar başvurularını e-Devlet sistemine kimlik numarası ve şifre ile giriş yaparak oluşturabilecek. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına Barınma Yardımı yazıp önünüze çıkan formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekiyor. Başvuru sonuçları 10 gün içinde belirleniyor ve başvuru sorgulamaları da e-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Ödemeler kimlik numaralarının son rakamına göre PTT aracılığıyla yapılıyor. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!