Bakanlık'tan son dakika zincir market kararı! Son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerde yeni dönem başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı, gıda israfını önlemek amacıyla marketlere çeşitli öneriler sundu. İsrafı engellemek için reyon indirimlerinin yapılması gerektiği ifade edilirken, tüketim tarihi yaklaşmış ürünlerin de ihtiyaç sahibi ailelere bağışlanması istendi

Ekonomi 14.01.2022, 12:45
Bakanlık'tan son dakika zincir market kararı! Son kullanma tarihi yaklaşan ürünlerde yeni dönem başlıyor

Tarım ve Orman Bakanlığı gıda israfının önüne geçmek için yeni bir çalışma başlattı. 

İSRAFIN ÇOĞU ÜRETİM SAFHASINDA GERÇEKLEŞİYOR

Bakanlık tarafından yayınlanan "Gıda Satış Noktalarında Gıda İsrafı ile Mücadele Kılavuzu"nda, gıda tedarik zincirleri boyunca toplam israfın yüzde 54'ünün üretim sonrasında, yüzde 46'sının da dağıtım ve tüketim aşamalarında olduğu bildirildi. 

REYONLARDA İNDİRİM YAPILMALI 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yayınlanan raporda, marketlere çeşitli önerilerde bulunuldu. İsrafın önüne geçmek için reyon indirimlerinin yapılması gerektiği vurgulanan raporda, satın alımında müşteriler tarafından çekince uyandıran, meyve ve sebze ürünlerinin reyon indirimleri ile israf olmadan tüketiciyle buluşmasını sağlamanın önemine dikkat çekildi. 

İHTİYAÇ SAHİBİ İNSANLARA GIDA BAĞIŞI YAPILMALI 

Bir diğer öneri ise gıda bağışı yönünde oldu. Yayınlanan kılavuzda, reyon indirimi sonrası satılmayan ürünlerin ihtiyaç sahibi vatandaşlara ücretsiz olarak verilmesi istendi. 

SON KULLANMA TARİHİ YAKLAŞAN ÜRÜNLER İNDİRİMLİ SATILMALI 

Gıda israfını önlemek için yapılan bir diğer öneri ise, son kullanma tarihleri yaklaşmış ürünlerin indirimli şekilde satılması oldu. Söz konusu öneri ile ilgili kılavuzda, "Hala tüketilebilir özellikteki tüketim tarihi yaklaşmış ürünlerin indirimli fiyatlar ile satışa sunulmasını sağlayın. Kısa raf ömrü olan ürünlerin satışlarını arttırma için bu ürünlere de dinamik fiyatlandırma stratejileri uygulayın. ifadeleri kullanıldı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!