banner2

Bakanlık ekipleri denetimde! Fahiş fiyat ve stokçuluğa rekor ceza

Ticaret Bakanlığı ekipleri, dar gelirli vatandaşların cebine göz diken zincir marketlerde fahiş fiyat denetimi yaptı. Ürünlerin alış ve satış fiyatları, etiket değişim tarihleri ve etiket fiyatı ile kasa fiyatındaki uyum kontrol edildi. Fahiş fiyat ve stokçuluğa verilen ceza miktarları açıklandı.

Ekonomi 01.12.2022, 12:51 01.12.2022, 13:26
Abone ol
Bakanlık ekipleri denetimde! Fahiş fiyat ve stokçuluğa rekor ceza

Enerjide ve kurda rakamlar tırmanmazken zincir marketlerdeki fahiş zamlar, dar gelirli vatandaşları isyan noktasına getirdi. Marketlerdeki etiketlerin sürekli fiyat değiştirmesi üzerine Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, Türkiye genelindeki marketlerde fahiş fiyat denetimi başlattı.

UYUM KONTROLÜ YAPILDI

Yapılan denetimlerde, ürün fiyatlarının ne zaman değiştiği ve raf ile kasa fiyatı arasında fark olup olmadığı incelendi. Heyet, Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki bir marketi denetledi. Ekipler, seçilen ürünlerin alış ve satış fiyatlarını, etiket değişim tarihlerini ve etiket fiyatı ile kasa fiyatındaki uyumu kontrol etti. Denetim yapılan markette seçilen ürünler nezdinde uyumsuzluk tespit edilmediği, aykırılık bulunmadığı belirtildi. Ürünlerin kasa ve raf fiyatının uyumlu olduğu kaydedildi. 

FAHİŞ FİYATA NE KADAR CEZA VERİLİYOR?

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Adnan Benli, denetimlere ilişkin yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; "Ticaret Bakanlığı olarak fahiş fiyat artışı ve fiyat etiketi denetimi yaptık. Burada seçtiğimiz ürünlerin alış ve satış fiyatlarını kontrol ediyoruz, ihtiyaç olursa alış ve satış faturalarını burada düzenlediğimiz tutanağa ekleyerek bakanlığımız uhdesindeki Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu'na intikal ettiriyoruz. Kurul kendi yaptığı inceleme ve değerlendirme sonucu fahiş fiyat yapıldığını tespit ederse 14 bin 600 liradan 146 bin 600 liraya kadar cezai işlem uyguluyor. Bu fiyatlar 2022 yılına ait. Fiyatların güncellenmesi durumunda 2023 yılında 33 bin lira ile 331 bin lira arasında fahiş fiyat cezası uygulanacaktır" 

STOKÇULUK YAPAN YANDI

Stokçuluk ve piyasa bozucu eylemlerle ilgili de ceza verildiğini belirten Adnan Benli, "Piyasa bozucu eylemlere ilişkin alt sınır 100 bin lira, üst sınır da 2 milyon olarak uygulanmaktadır. 2023 yılında bu ceza da 222 bin lira ile 4 milyon 458 bin lira olarak uygulanacaktır. Burada yaptığımız bir diğer şey de fiyat etiketi denetimi. Fiyat etiketi denetiminde ilgili mevzuata uygun mu buna bakıyoruz, değişim tarihi yazıyor mu, raf fiyatı ile kasa fiyat uyumlu mu; buna da bakıyoruz. Uyumlu değilse de ürün başına 615 lira cezası var, bunun da cezası 2023 yılında 1371 lira olacak.'' şeklinde konuştu.

YENİ UYGULAMALAR DEVREYE ALINACAK

Ülke çapında denetimler devam ettiğinin altını çizen  Adnan Benli, ''Vatandaşlarımız karşılaştıkları fahiş fiyat artışlarını doğrudan bakanlığımıza ya da 'Alo 175' tüketici haklarına şikayet yaparak başvurabilecekler. Cumhurbaşkanı'mızın Kabine Toplantısı'nda, bakanlığımızın yeni uygulamaları devreye alacağı yönündeki açıklamasına ilişkin yeni uygulamalarla ilgili çalışmalara da başlandı" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!