Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakan Şimşek'ten küçük yatırımcılara destek: 'Finans Akademisi' projesini hayata geçiriyoruz

Bakan Şimşek'ten küçük yatırımcılara destek: 'Finans Akademisi' projesini hayata geçiriyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, finansal okuryazarlık düzeyi düşük 'Küçük yatırımcılar' için uyarılarda bulundu. Bakan Şimşek, ''Temkinli'' olmalarını isteyerek, ''Sermaye piyasalarında finansal okuryazarlık dönemini başlatıyoruz. Finansal Okuryazarlık Portalı, Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Finans Akademisi ile ev hanımlarına yönelik eğitim gibi projeleri hayata geçiriyoruz'' dedi.

Ekonomi

06.05.2024, 04:03

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, finansal okuryazarlık düzeyi düşük 'Küçük yatırımcılar' için uyarılarda bulundu. 

Bakan Şimşek, yatırımcılar için finansal okuryazarlığın önemine vurgu yaparak, müjdeli haberi duyurdu.

Bakan Şimşek, bir çok ülkenin toplumsal finansal okuryazarlık bilincini yükseltmek için çalışmalara başladığını duyurdu.

Şubeye gitmenize gerek kalmayacak! e-Devlet'te 2 yeni özellik: Araç sahiplerini ilgilendiriyor Şubeye gitmenize gerek kalmayacak! e-Devlet'te 2 yeni özellik: Araç sahiplerini... Haberi Görüntüle

FİNANSAL OKURYAZARLIK SEVİYESİNİN ARTIRILMASI GEREKLİ

Bakan Şimşek, ''Ülke çapında, finansal eğitim ve finansal okuryazarlığın yaygınlaştırılmasıyla bir yandan bireysel yatırımcıların sağlıklı yatırım kararları vererek finansal piyasalara aktif katılımı sağlanabilecek, diğer yandan farkındalığı yüksek bireyler vasıtasıyla tasarruflar, finansal piyasalara istikrarlı yatırım kaynağı olarak aktarılabilecek. Finansal okuryazarlık düzeyinin gelişmesi, finansal sahtekarlıklara olan zafiyeti azaltıyor, doğru yatırım kararlarının alınabilmesinin önünü açıyor'' dedi.

Bakan Şimşek, Türkiye'deki yatırımcıların finansal okuryazarlık seviyesinin artırılması gerektiğini vurguladı.

Şimşek, ''Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve özel şirketler, finansal okuryazarlık alanında projeler yapsa da faaliyetler dağınık yapıda. Ülkemizde mesleki ve teknik liselerde finansal okuryazarlık seçmeli ders olarak okutulmaktadır. Ayrıca bazı ön lisans ve lisans programlarında sınırlı düzeyde finansal okuryazarlık dersi veriliyor. İlköğretimde finansal okuryazarlık eğitimi kapsamında eğitmen açığı bulunuyor'' ifadelerini kullandı.

Dananın kuyruğu koptu! İslam Memiş o gün geldi diyerek duyurdu: Altın fiyatları ne kadar olacak? Dananın kuyruğu koptu! İslam Memiş o gün geldi diyerek duyurdu:... Haberi Görüntüle

YATIRIMCILAR BÜYÜK ZARARLARA UĞRUYOR

Mehmet Şimşek, finansal okuryazarlığın artması halinde insanların tasarruf yapma farkındalığının artacağını ifade ederek, ''Son yıllarda özellikle finansal okuryazarlık düzeyi düşük bireysel yatırımcıların foreks, kripto varlıklar ve borsa alanlarında yüksek kar beklentisiyle hareket ettiği ve yüksek risk aldığı gözleniyor. Tüyo ve duyum adı altında yanıltıcı ve yanlış yönlendirmelere karşı savunmasız kalan söz konusu yatırımcıların zarara uğradığı görülüyor. Düşük finansal okuryazarlık seviyesindeki bireylerin risk yönetimi yapmakta zorlandıkları, yatırım ürünlerine ilişkin sınırlı bilgi birikimine sahip oldukları, yatırım ürünlerinin karakteristiklerini ve risk seviyelerini ölçemedikleri, şirket finansallarını okuyamadıkları biliniyor'' dedi.

Vergi paketi komisyonda kabul edildi: En düşük emekli aylığı artıyor Vergi paketi komisyonda kabul edildi: En düşük emekli aylığı artıyor Haberi Görüntüle

BAKAN ŞİMŞEK: YATIRIMCILARIN TEMKİNLİ OLMASI GEREKİYOR

Bakan Şimşek, ''Atacağımız adımlar ve yeni projeler, yatırımcı davranışını profesyonel seviyeye taşıyacak, sermaye piyasalarına katılımı artıracak, sürü psikolojisiyle yatırım davranışını engelleyecek. Finansal okuryazarlık düzeyi düşük yatırımcılar sermaye piyasalarında zarar görebilir, bu yatırımcıların temkinli olması önem taşıyor. Bu çerçevede sermaye piyasalarında finansal okuryazarlık dönemini başlatıyoruz. Finansal Okuryazarlık Portalı, Sermaye Piyasaları ve Finans Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Finans Akademisi ile ev hanımlarına yönelik eğitim gibi projeleri hayata geçiriyoruz. Bu projeler, yatırımcılara uzun vadeli ve çeşitlendirilmiş bir portföy anlayışı içinde davranmanın rasyonel olduğu gerçeğini sunacak ve en önemlisi piyasa etkinliğini artırarak daha da istikrarlı bir sermaye piyasası seviyesine ulaşmamızı sağlayacak.'' ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Hakan ULUDAĞ

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading