Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakan Şimşek'ten enflasyon mesajı: Gelecek yıl 10'lu seviyelere düşebilir

Bakan Şimşek'ten enflasyon mesajı: Gelecek yıl 10'lu seviyelere düşebilir

Chatham House tarafından düzenlenen Londra Konferansı 2024'te konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, enflasyon mesajı verdi. Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada "Enflasyon beklentilerinin yeniden çıpalanmasını sağlayan bir para politikası duruşumuz var. Enflasyon mayısta yüzde 75 ile zirve yaptı ancak hızlı düşme eğiliminde görünüyor" ifadelerini kullandı.

Ekonomi

21.06.2024, 09:54

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Chatham House tarafından düzenlenen Londra Konferansı 2024'te konuşurken ekonomiye dair önemli mesajlar verdi. 

Türkiye'nin satın alma gücü paritesi açısından dünyanın 11. büyük ekonomi olduğunu belirten Bakan Şimşek, geçen yılki depremlerin ardından bütçede çok büyük bir açık oluştuğunu dile getirdi.

Bozmak için acele etmeyin! İslam Memiş'ten altın yatırımcılarına uyarı: O gün geldi çattı Bozmak için acele etmeyin! İslam Memiş'ten altın yatırımcılarına uyarı: O... Haberi Görüntüle

''ENFLASYON HIZLI DÜŞME EĞİLİMİNDE''

Bakan Şimşek, bu nedenle vergi artışları ve harcama kontrolleri dahil olmak üzere bir dizi önlem aldıklarını belirterek, "Şu anda programımız çalışıyor. Enflasyon beklentilerinin yeniden çıpalanmasını sağlayan bir para politikası duruşumuz var. Enflasyon mayısta yüzde 75 ile zirve yaptı ancak hızlı düşme eğiliminde görünüyor. Fiyat istikrarını sağlamak, mali disiplini yeniden inşa etmek, cari açığı azaltmak, yeşil ve dijital dönüşüm dahil olmak üzere yapısal dönüşümü başarmamıza yardımcı olacak güçlü bir programımız var." dedi.

Enflasyonun sene sonunda düşük yüzde 40 seviyesi ya da yüksek yüzde 30'lu seviyelere, 2025 yılında yüzde 10'lar seviyesine ve 2026'da tek haneli rakamlara ineceğini belirten Mehmet Şimşek, ''Bir yıl içinde ekonomide önemli ilerlemeler kaydedildi.'' dedi. Bakan Şimşek, Türkiye'nin ülke riski primininin (CDS) 700 baz puan seviyesinden yaklaşık 250 baz puana gerilediğini anımsattı.

Fiyatları duyan bayilere koşuyor: Sıfır araç piyasasında dev kampanya! 942 Bin TL'den başlayan fiyatlarla... Fiyatları duyan bayilere koşuyor: Sıfır araç piyasasında dev kampanya! 942... Haberi Görüntüle

MERKEZ BANKASI DÖVİZ REZERVLERİ

Ayrıca dış piyasalara erişimin önemli ölçüde iyileştiğinin altını çizen Şimşek, ''Merkez Bankası'nın döviz rezervleri mart sonuna göre 70 milyar doların üzerinde artış gösterdi. Cari açık yarıdan fazla daraldı. Cari açık muhtemelen gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2 ile 2,5'i arasında olacak. Geçen yıl bu oran yüzde 6 idi. Sonuç olarak, para politikası sıfırdan başladı ve şimdi güçlü bir dezenflasyon sürecinin eşiğindeyiz." değerlendirmesini yaptı.

Altına yatırım yapacaklar aman dikkat! İslam Memiş uyardı: Piyasalar altüst olacak Altına yatırım yapacaklar aman dikkat! İslam Memiş uyardı: Piyasalar altüst... Haberi Görüntüle

''ENFLASYONU KONTROL ALTINA ALMAK İÇİN TÜM ARAÇLARI KULLANIYORUZ''

Enflasyonun hala yüksek olduğunu söyleyen Şimşek, "Piyasa, ortaya koyduğumuz programın enflasyonu düşüreceğine ikna olmaya başladı." dedi.

Bakan Şimşek, şöyle devam etti:

"Enflasyonu kontrol altına almak için gerekli tüm araçları kullanıyoruz. En başından beri kamuoyu ile olan tüm iletişimimizde sabırlı ve kararlı olmanın altını çizdim. Ekonomide yeniden dengelenme sürecindeyiz, biraz yavaşlama olabilir. Yavaşlama elbette kolay değildir ancak bazen dengesizleri gidermek için iç talebi yavaşlatmak gerekir. Bu sene dış koşulların da destekleyici olmasını bekliyoruz. Geçmiş dönemde dış koşullar nedeniyle de ters rüzgarlar yaşadık, ancak bu sene başlıca ticaret ortaklarımızda büyümeyle birlikte dış talepte canlanma bekliyoruz. Şu ana kadar programın sonuçları makro finansal istikrarsızlık risklerini azalttı."

Yurt içinde mevduat sahiplerinin de programa inandıklarını ve mevduatlarını liraya dönüştürmeye başladığını söyleyen Şimşek, geçen yılın ilk yarısında bankaların dış borç yenileme oranlarının yüzde 96 olduğunu ve bugün bu seviyenin yüzde 150'ye yaklaştığını kaydetti.

Şimşek, reel sektörün dış borç yenileme oranlarının ise yüzde 73 seviyesinden yüzde 119'a çıktığı bilgisini paylaştı.

"Avrupa, Türkiye söz konusu olduğunda stratejik perspektif eksikliği yaşıyor" diyen Bakan Şimşek, ''10 yıl öncesinde Türkiye'nin AB üyeliğine sıkı şekilde bağlandığında ve beklentiler oluştuğunda özellikle doğrudan yabancı yatırımlar konusunda iyi iş çıkardığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Türkiye söz konusu olduğunda, AB stratejik perspektif eksikliği yaşıyor. Açık konuşuyorum, Avrupa Türkiye'ye bir fırsat sağlamadı. Ancak bugün uyguladığımız program, yatırım ortamını, yönetişimi ve küresel entegrasyonu iyileştirmekle ilgili. Bunlar da doğrudan yabancı yatırım çekmek için anahtar konular. Programın merkezinde öngörülebilirliği artırmak var."

Habere Tepki Ver

0

1

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading