banner2

Bakan Şimşek sinyali vermişti! Bölgede dengeleri değiştirecek enerji hamlesi!

Cari açık ve dışa bağımlılığın azaltılması konusunda yenilenebilir enerji yatırımları hız kesmeden devam ediyor. Yenilenebilir enerji yatırımlarının finansmanına yönelik Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ağırlık veriliyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Dünya Bankası ile 895,7 milyon avroluk bir kredi anlaşması imzalanırken, BAE ile olan görüşmelerde sıkılaştırıldı.

Ekonomi 23.09.2023, 15:38 23.09.2023, 16:14
Abone ol
Bakan Şimşek sinyali vermişti! Bölgede dengeleri değiştirecek enerji hamlesi!

Orta Vadeli Program'da (OVP) özellikle "yeşil dönüşüme" özel başlık açtıklarını ve kamu yatırımlarında bu projeleri önceliklendirdiklerini hatırlatan Bakan Mehmet Şimşek, yurt dışı temaslarında da finansman kaynakları oluşturabilecek kişi ve kurumlarla görüşmeler yaptıklarını belirtti. 

DÜNYA BANKASI İLE 895,7 MİLYON AVROLUK ANLAŞMA 

OVP'nin öncelikli başlıkları arasında yer alan yeşil dönüşüm ve enerjide dışa bağımlılığın azaltılması konusunda çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Bir yandan enerjide tam bağımsızlık hedefiyle denizde ve karada sondaj faaliyetleri yürütülürken, diğer yandan yenilenebilir enerji alanında yeni anlaşmalara imza atılıyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Dünya Bankası ile 895,7 milyon avroluk bir kredi anlaşması imzalanırken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile de görüşmeler süryor. 

"CARİ AÇIK VE DIŞA BAĞIMLILIK AZALACAK"

Cari açık ve dışa bağımlılığın azaltılmasında yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlara dikkat çeken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Yenilenebilir enerji yatırımlarının gelecek 10 yıla yayılması yerine 3 yılda gerçekleştirilmesi halinde cari açık ve dışa bağımlılığın azalacak" dedi. .

"İKİ ÜLKENİN YATIRIMLARI BAŞARI HİKAYESİ OLACAK"

BAE Ankara Büyükelçisi Said Sani ez-Zahiri, Türkiye ve BAE'nin temiz enerji ve hidrojen konularında temas halinde olduğunu ve çıktıların yakın bir zamanda alınacağını ifade ederek, "Yakın gelecekte iki ülkenin enerji yatırımlarını başarı hikayesi olarak görmek istiyoruz. Her iki ülkenin de yararına olacak tüm işbirliği olasılıkları dikkatle değerlendiriliyor" dedi. Zahiri,Erdoğan'ın, Körfez ülkeleri turu kapsamında BAE'yi ziyaret ettiğini ve iki ülkenin doğal kaynaklar alanında Mutabakat Zaptı (MoU) imzalandığını anımsattı.

"TÜRKİYE İLE PAYLAŞMAYA HAZIRIZ"

Zahiri, BAE'nin muhtemel işbirliklerinde teknik ve finansal olarak katkı sunmaya hazır olduğunun altını çizerek şu açıklamalarda bulundu;

Türkiye bölgede önemli bir enerji oyuncusu. Türkiye ve BAE arasında bazı projeler zaten mevcutta devam ediyor. Biz de enerji sektöründeki uzmanlığımızı oldukça iyi görüyoruz ve bunu Türkiye ile paylaşmaya hazırız. Özellikle temiz enerji ve hidrojen konularında temas halindeyiz. İnşallah, çıktılarını çok yakın bir zamanda alacağız. Yakın gelecekte iki ülkenin enerji yatırımlarını başarı hikayesi olarak görmek istiyoruz. Her iki ülkenin de yararına olacak tüm işbirliği olasılıkları dikkatle değerlendiriliyor. Bu etkinlik vesilesiyle de Türk yatırımcıları BAE'ye yatırım yapması için davet ediyoruz. Aynı zamanda BAE'deki yatırımcıların da Türkiye'de yatırım yapması için çağrıda bulunuyoruz. Büyükelçiliğimizin görevlerinden biri de bu bağlantıyı başarılı bir şekilde kurmak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!