Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakan Şimşek çılgın rakamı açıkladı: 2 ayda 60 milyar dolar geldi

Bakan Şimşek çılgın rakamı açıkladı: 2 ayda 60 milyar dolar geldi

AK Parti'nin 31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda, milletvekillerine özel bir sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ''Yerel seçimlerden bu yana ülkemize 60 milyar dolar civarında döviz girişi oldu. Geçen yıl brüt sermaye girişi de 11.5 milyar dolar oldu'' ifadelerini kullandı.

Ekonomi

05.06.2024, 12:25

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti'nin 31. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda, milletvekillerine özel bir sunum yaptı.

Bakan Şimşek, yaptığı sunumda doğum hızındaki yavaşlamadan enflasyona, döviz girişimden eğitime kadar birçok konuda önemli mesajlar verdi. Bakan Şimşek, ekonomideki genel görünümü de paylaştı. 

Türkiye nüfusunun yaşlandığına ve doğurganlık oranının azaldığına dikkat çeken Bakan Şimşek, bu durumun alarm verdiğini belirtirken acil tedbirlerin alınmasını gerektiğinin altını çizdi.

Dev kampanya başladı: Bu otomobil 100 kilometrede 10 TL yakıyor! Yakıt cimrisi, peynir ekmek gibi satılacak Dev kampanya başladı: Bu otomobil 100 kilometrede 10 TL yakıyor!... Haberi Görüntüle

''NÜFUS YAŞLANMADAN ZENGİNLEŞMEK GEREKİYOR''

Demografik yapının, mevcut haliyle bile, 10-15 senelik bir fırsat penceresi sunduğunu belirten Bakan Şimşek, "Nüfus yaşlanmadan zenginleşmek gerekiyor. Yüksek gelirli ülkeler ligine ulaşmak için, kişi başına düşen milli gelirde 700 dolarlık bir kısım kaldı. Buranın aşılması gerekiyor. Büyümek önemli ama bunu sürdürülebilir kılmak lazım. Üst gelir ligine çıkıp tekrar orta gelir ligine düşmemek gerek" dedi.

Petrol zengini ülkeden Türkiye'ye çağrı: Yeni anlaşma an meselesi! Petrol zengini ülkeden Türkiye'ye çağrı: Yeni anlaşma an meselesi! Haberi Görüntüle

2 AYDA 60 MİLYAR DOLAR

Enflasyonunun gelecek yıl bu zamanlarda yüzde 28-30'lar bandına düşmüş olacağı belirten Bakan Şimşek, ''Yerel seçimlerden bu yana ülkemize 60 milyar dolar civarında döviz girişi oldu. Geçen yıl brüt sermaye girişi de 11.5 milyar dolar oldu'' ifadelerini kullandı.

En düşük emekli maaşı ve yurt dışı çıkış harcı belli oldu! AK Partili isimden son dakika açıklaması En düşük emekli maaşı ve yurt dışı çıkış harcı belli... Haberi Görüntüle

EĞİTİME YAPAY ZEKÂ AYARI

Yapay zekâ alanındaki gelişmeleri de anlatan Bakan Şimşek, ''20 yıl içinde mevcut mesleklerin yüzde 60'ı kaybolacak. Eğitim yatırımlarını buna göre planlamak lazım. Yükseköğretimde dönüşüm yapılması gerekir. Gelecekte dünyada 300 milyon, Türkiye'de ise 100 bin yapay zekâ uzmanına ihtiyaç olacak" ifadelerini kullandı.

Bakan Kurum müjdeyi verdi: TOKİ taksitlerinde yüzde 50 ödeme kolaylığı Bakan Kurum müjdeyi verdi: TOKİ taksitlerinde yüzde 50 ödeme kolaylığı Haberi Görüntüle

''BORÇLANMA VADELERİ UZADI''

Özel sektör ve kamunun borç çevirme oranlarına da yer veren Bakan Şimşek, geçtiğimiz yıl bu oranın yüzde 100'ün altında olduğunu; ancak bu yıl özel sektörün yüzde 130'a kamunun yüzde 160'a çıktığını söyledi. Şimşek, "Borçlanma vadeleri uzadı" dedi.

 

Habere Tepki Ver

3

1

0

0

0

0

2

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Ekonomi


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading