banner2

Bakan Nebati'den son dakika enflasyon mesajı: 2023'e tek haneli enflasyon rakamı ile gireceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, resmi Twitter hesabından Şubat ayı enflasyon rakamlarına dair değerlendirmelerde bulundu. Nebati, Türkiye'nin 2023 seçimlerine tek haneli enflasyon ile gireceğini söyledi.

Ekonomi 03.03.2022, 17:42 03.03.2022, 18:43
Abone ol
Bakan Nebati'den son dakika enflasyon mesajı: 2023'e tek haneli enflasyon rakamı ile gireceğiz

Bakan Nebati, Twitter hesabından şubat ayı enflasyon rakamları ve enflasyonla mücadelede atılan adımlara ilişkin paylaşımda bulundu.

Salgın sonrası dönemde küresel ekonomik aktivitedeki toparlanma neticesinde enflasyonun gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde etkili olduğuna işaret eden Nebati, "Bu süreçte ülkemizde de özellikle enerji ve diğer emtia fiyatları kaynaklı baskıların etkili olduğunu ve şubat ayında yıllık Tüketici Fiyat Endeksinin (TÜFE) yüzde 54,44'e, Üretici Fiyat Endeksinin (ÜFE) ise yüzde 105,01'e ulaştığını görüyoruz." bilgisini paylaştı.

FAHİŞ FİYAT DENETİMLERİ DEVAM EDİYOR

Nebati, enflasyonla mücadelede atılan adımlara da değinerek şöyle devam etti:

"Enflasyonla kararlı bir şekilde mücadele ettiğimizi yakın zamanda gıda ürünlerinde ve elektrikte yaptığımız katma değer vergisi (KDV) indirimleri ile gösterdik. Ayrıca diğer bakanlıklarımız ile iş birliği içerisinde fahiş fiyat uygulayan işletmelerin denetlenmesine ve gerekli yaptırımların uygulanmasına yönelik faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz."

'ENFLASYONLA MÜCADELEYİ SÜRDÜRMEKTE KARARLIYIZ'

Enflasyonla mücadelede kararlı olduklarını vurgulayan Nebati şunları kaydetti:

"Önümüzdeki dönemde mali disiplin içerisinde enflasyon ile mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız. Enflasyon karşısında yaşadığımız zorluklarda takılı kalıp hadiseyi sonsuza dek sürecek gibi görmek, bizim bakış açımızda yer almamaktadır. Döviz kurunu kapsamlı ve yenilikçi metotlar ile düşürdüğümüz gibi enflasyonu da önümüzdeki dönemde düşüreceğiz. 2023 Haziran seçimlerine de tek haneli bir enflasyon rakamı ile gireceğiz. Unutmayalım ki gerçekten her zorlukla beraber bir kolaylık vardır."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!