banner2

Bakan Nebati'den son dakika enflasyon açıklaması! Bu tarihte düşecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi Açılış Töreni'nde enflasyona ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Nebati açıklamasında enflasyonun düşeceği tarihi açıklayarak vatandaşlara müjdeyi duyurdu.

Ekonomi 23.11.2022, 11:01
Abone ol
Bakan Nebati'den son dakika enflasyon açıklaması! Bu tarihte düşecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, DASK Olağanüstü Yönetim Merkezi Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, enflasyona dair önemli açıklamalarda bulundu. 

'EKONOMİK BÜYÜME DEVAM EDİYOR'

Nebati açıklamasında, küresel ekonomik büyümenin yavaşlamasına rağmen Türkiye'nin, uygulanan politikalarla, diğer ülkelerden pozitif ayrışmaya devam ettiğini belirterek şöyle konuştu: 

Yaklaşık bir yıl önce uygulamaya başladığımız yüksek olmayan faiz politikasıyla çok sert eleştirilere maruz kaldık. Hatta 'Tüm dünya yanlış biliyor, bir tek siz mi doğru biliyorsunuz?' tarzında ifadeler kullanılmıştı. Ancak şimdi diğer ülkeler de bizim politikamızı takdir etmeye başladılar. Onlar da yüksek olmayan faiz politikasını uyguluyorlar. Hatta son dönemdeki faiz artırımlarına rağmen 131 ülkede politika faizi enflasyonun altında belirleniyor.

ENFLASYON ÇOK YAKINDA DÜŞECEK 

Diğer yandan enflasyona dair konuşan Nebati şu sözleri kaydetti: 

Birilerinin dediği gibi KKM'nin bütçeye maliyeti astronomik rakamlara ulaşmadı ve son zamanlarda azalıyor. Bankalarımızın da tahsili gecikmiş alacakları azalıyor, rezervlerimiz artıyor. Her ne kadar döviz kuru artacak diye yaygara koparanlar olsa da döviz kurundaki oynaklık azaldı ve bundan sonra da inşallah az olacaktır. Bu spekülatif ve manipülatif bir şekilde yaygara koparanlara sesleniyorum: 'Yakın takibimizdesiniz.' Ne zaman ülke toparlansa, sosyal medya üzerinden tetikçiler başlıyor. Ülke içindeki olumlu havayı bir takım manipülatif, spekülatif söylemlerle yıkmaya çalışanlara izin vermeyeceğiz. Sadece sözle değil, veriyle, ortaya çıkan başarılarımızla da karşılık vereceğiz. Şunu çok iyi biliyoruz ki, biz üretim ve ihracat bazımızı güçlendiren, makroekonomik ve finansal istikrarı destekleyen sağlam adımları attıkça enflasyonu beraberce kalıcı olarak düşüreceğiz. Enflasyonun, çok yakın bir zamanda da düşüş eğilimine gireceğine hep birlikte şahit olacağız.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!