banner2

Bakan Nebati'den son dakika ekonomi açıklaması! 'İlk adımı atıyoruz'

Son dakika: Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati uluslararası yatırımcı toplantısında önemli açıklamalarda bulunuyor. Nebati 'Gıda üzerindeki baskıyı giderecek adımlar atıyoruz' dedi.

Ekonomi 16.03.2022, 12:21 16.03.2022, 12:30
Abone ol
Bakan Nebati'den son dakika ekonomi açıklaması! 'İlk adımı atıyoruz'

2022 yılına hızlı başladık. Bizi en çok petrol ve Emtia fiyatları ile enflasyon yoruyor. Önlemlerimizi tek tek uygulamaya koyuyoruz. Orta gelir tuzağını aşarak yolumuza devam ediyoruz. Orta akıl tuzağını da aşıyoruz. Yeni enstrümanlar koyuyoruz, yolumuza devam ediyoruz. Yepyeni şeyler söylüyoruz. Bundan dolayı da Ocak ve Şubat ayındaki ihracatımız artarak devam etti yıllıklandırılmış 231 milyar doları aşmış durumda. Riskleri bertaraf edecek şekilde uygulamalar ortaya koyuyoruz.

Açıklamalardan satır başları:

ENFLASYON MESAJI

Enflasyonu da yılsonu itibarıyla belli seviyeye getirip 2023 Haziran seçimlerinde tek rakamlı olma hususundaki kararlılığımızla devam ediyoruz. Enflasyonda mutlaka suretle yaz aylarından itibaren özellikle yılsonundan itibaren de düşüşü ve hızlı bir şekilde normalleşmeyi görmüş olacağız. Gerekeni yapıyoruz, KDV ve gıdada indirim yaptık. Elektrikte indirim yaptık, ticarethanelerde indirim yaptık. Gelirken benzin fiyatlarını gördüm. Türkiye geçen yıl akaryakıttaki farkların tamamını karşıladı. Dünyanın en ucuz doğal gazını hanelere ulaştırıyoruz. Doğal gazdaki fiyatı hissettirmedik. Finansal istikrarla ilgili, gıda komitesiyle de baskıyı giderecek tedbirleri almaya devam ediyoruz.

Ayrıntılar geliyor...

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!