banner2

Bakan Nebati'den Kur Korumalı Mevduat uygulaması açıklaması: 1,3 trilyon liralık hacmi geçti

Son dakika haberleri... Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kur Korumalı Mevduat uygulamasını yaklaşık 9 ay önce vatandaşların tasarruflarını korumak amacıyla hayata geçirdiklerini belirtirken ''Bugün 1,3 trilyon liralık hacmi geçmiş durumdadır'' dedi.

Ekonomi 10.09.2022, 10:38 10.09.2022, 10:59
Abone ol
Bakan Nebati'den Kur Korumalı Mevduat uygulaması açıklaması: 1,3 trilyon liralık hacmi geçti

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabı Twitter'dan Kur Korumalı Mevduat uygulamasına ilişkin bilgi verdi.

''1,3 TRİLYONLUK HACMİ GEÇTİ''

Bakan Nebati, yapıtğı paylaşımda şu ifadeleri kullandı; ''Ekonominin çarkları Türk Lirası enstrümanlarla dönüyor. Yaklaşık 9 ay önce vatandaşlarımızın tasarruflarını korumak amacıyla hayata geçirdiğimiz Kur Korumalı Mevduat uygulaması, bugün 1,3 trilyon liralık hacmi geçmiş durumdadır. Türk Lirası cinsinden varlıkların artması ve tasarrufların vadelerinin uzaması, finansal sistem dahilinde hem yatırımlar hem de krediler açısından büyük öneme sahip. Böylece, tasarruf sahibi kazanırken  bankacılık sistemimiz önünü görebiliyor ve yatırımcılarımız da likidite ihtiyaçlarını bu sayede kolaylıkla gideriyor.

''SİSTEMİN ÇARKLARI TÜRK LİRASIYLA BESLENİYOR''

Kredilerin yatırıma, ihracata ve istihdama yönlendirilerek üretken firma ve alanlarla buluşmasını sağlayacak, enflasyondaki ataleti kıracak, dolarizasyonu azaltacak selektif kredi politikalarının temelinde Türk Lirası tercihimiz var. Biz, tercihimizi Türk Lirasını önceleyen reformist bir anlayıştan yana kullandık. Sistemin çarkları Türk Lirası ile besleniyor. Bu bizim paramız, bizim tasarrufumuz ve bizim yatırımımız.

YATIRIMCI SAYISI 2 MİLYON 1138 BİN 489'A ULAŞTI

Bugün gelinen noktada, Kur Korumalı Mevduat ve Katılım Hesaplarında gerçek ve tüzel yatırımcı sayısı toplamda 2 milyon 138 bin 489’a ulaştı. Biz Türk Liramıza güvendikçe, ülkemizi her türlü şoktan, her türlü gerilim ve krizden korumayı başarırız.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!