Bakan Nebati'den emekli ve memura büyük müjde! Yeni zam miktarı belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ekonomideki sıcak gelişmeleri, Vadeli TL mevduata kur koruması uygulamasının detaylarını CNN TÜRK'te Tarafsız Bölge programında açıkladı. Bakan Nebati, memur emekli maaşları için 'Bütçemize bakacağız, ona göre kararımızı vereceğiz. Kabinede fiyatlar verilir, maliyetler verilir. Bütçeye olan etkisi konuşulur ve Cumhurbaşkanımız kararı açıklar.' dedi.

Ekonomi 27.02.2022, 16:03 27.02.2022, 17:11
Abone ol
Bakan Nebati'den emekli ve memura büyük müjde! Yeni zam miktarı belli oldu

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CNN Türk ekranında Ahmet Hakan'ın sunduğu 'Tarafsız Bölge' programına konuk oldu. Bakan Nebati, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kur korumalı mevduat değerlendirmesinde bulunan Bakan Nebati, "Geçen günlerde 11,5 liradan dolarını TL mevduatına çevirip Merkez Bankasına verenler var. Şu anda canları yanıyor mu, yanmıyor? Çünkü dolar karşılığı olarak TLsini alacak. Ama 11,5'tan ya da bugün Merkez Bankası 12 lira civarında açıklamıştı. O tarihte bozduranlar, 3- 5 gün sonra daha düşük bir rakama geldiğinde ya da 3 ayı en erken doldurduğunda, parasını karşıladığında bu süreç içerisinde hiçbir şekilde şuna bakmayacak: Dolar ne oldu, indi mi, çıktı mı, gitti mi, geldi mi diye bir problemi kalmadı" diye konuştu.

'KAMU OTORİTESİ UZAK DURUP SEYREDER Mİ?'

Ülkenin serbest piyasa koşulları dışındaki eylemlerini doğru bulmayarak müdahalede bulunduklarını aktaran Nebati, "Bize sürekli şunu diyorlar: 'Hiçbir şeyi kontrol etmeyin, hiçbir şeye müdahale etmeyin. Uzak durun seyredin.' Bir ülke, bir kamu otoritesi uzak durup seyreder mi? Serbest piyasa bu demek mi? Serbest piyasa bu değil, serbest piyasa, belli kurallar çerçevesinde iletişim ağının sağlandığı ve bu kurallar içinde hareket edebilme kabiliyetini ortaya koymaktır. Biz buna bir şey demiyoruz. Ama çerçevesinin dışına çıktığı zaman ya da birileri bir operasyon yapmaya gayret ettiği zaman kamu oraya gider. Önce izliyoruz, sonra ikaz ediyoruz, sonra da gereğini yapıyoruz" dedi. Bakan Nebati Dış saldırı yolları tamamen kapattık diyerek, "Her şey kontrollümüz altında" ifadelerine yer verdi.

'HİÇBİR ŞEKİLDE MÜDAHALE OLMADI'

20 Aralık'taki Kabine Toplantısı sonrası yaşanan gelişmelere ilişkin konuşan Nebati, "3 ay süren Türkiye'nin makro ekonomik gerçekleriyle bağdaşmayan tamamen yapay bir fırtına estirildi. Bu fırtına estirilirken dolar gittikçe gitti. 18 liralara geldi. Sayın Cumhurbaşkanımızın ben 'ekonomik manifesto' diyorum ve 20 Aralık'ı kayıt altına alıyorum. Kabine görüşmelerinden sonraki ortaya koyduğu performans, manifesto, doların 18 liralarda 11 liraya gelmesine sebep oldu. Kim ne derse desin, hiç kimse müdahalede bulunmadı. Ne Merkez Bankası ne dolaylı yoldan hiçbir şekilde müdahale olmadı. 'Müdahale var' diyorsa gitsin kanıtlasın. O gece hiçbir şekilde bir müdahalede bulunulmadı. Vatandaş kendisi, internet sitelerinin birçoğu kilitlendi. Enteresan bir şey oldu, bir yarışa girdiler ve ellerindeki dövizi bozdurmak için ellerinden gelen gayreti gösterdiler" dedi.

MEMUR EMEKLİ MAAŞINDA ARTIŞ NE OLACAK?

Bütçemize bakacağız, ona göre kararımızı vereceğiz. Kabinede fiyatlar verilir, maliyetler verilir. Bütçeye olan etkisi konuşulur ve Cumhurbaşkanımız kararı açıklar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!