Bakan Nebati CHP'li Öztrak'a rakamlarla tepki gösterdi! Öztrak'a ekonomi dersi verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak'a yanıt verdi. Nebati, "Bakan Nebati paylaşımında, Sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyaset çizgisini bildiğimiz için artık hiç şaşırmıyoruz. Ancak büyük resmin sadece bir köşesini gösterip eksik bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız asla kabul edilemez." diyerek tepki gösterdi.

Ekonomi 11.08.2022, 21:08 11.08.2022, 21:29
Abone ol
Bakan Nebati CHP'li Öztrak'a rakamlarla tepki gösterdi! Öztrak'a ekonomi dersi verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak'a tepki gösterdi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, "Bakan Nebati paylaşımında, Sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyaset çizgisini bildiğimiz için artık hiç şaşırmıyoruz. Ancak büyük resmin sadece bir köşesini gösterip eksik bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız asla kabul edilemez." tepki gösterdi.

"2023 hedefleri dedik, dudak büktüler" başlığı ile skandal bir çıkış yapan Öztrak'a yanıt Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'den geldi. Bakan Nebati gerçek tablolar üzerinden Öztrak'ın algı operasyonunu çürüterek, "Sayın Faik Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyaset çizgisini bildiğimiz için artık hiç şaşırmıyoruz. Ancak büyük resmin sadece bir köşesini gösterip eksik bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız asla kabul edilemez." dedi..

Bakan Nebati'nin açıklamaları şu şekilde;

"Her şeyden evvel sizin pervasızca "uyduruk" diye tabir ettiğiniz model kapsamında ve gelişen koşullara göre devreye aldığımız uygulamalar sayesinde üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırmaya devam ediyoruz."

"İhracatımızdaki önemli artışa rağmen cari dengedeki bozulmanın ana sebebi küresel çalkantılar sonucunda enerji emtialarında son 2 yıldan bu yana gerçekleşen astronomik fiyat artışlarıdır."

DÜNYADA EŞİNE AZ RASTLANIR BİR SONDAJ FİLOSU OLUŞTURARAK MİLLETİMİZİN HİZMETİNE SUNDUK

"Örneğin dünyada doğalgaz fiyatları salgın başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan daha fazla bir artış göstermiştir."

"İşte tam da bu yüzdendir ki Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Abdülhamid Han sondaj gemimizi de devreye alarak toplamda 2 sismik araştırma ve 4 sondaj gemisiyle dünyada eşine az rastlanır bir sondaj filosu oluşturarak milletimizin hizmetine sunduk."

"Cumhurbaşkanımızın bugün 34 Hidroelektrik Santrali'nin açılışını yapması, Mavi Vatan, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, devam eden karasal sondaj çalışmaları, yeşil enerji yatırım ve desteklerimiz de hep bu yüzdendir."

"Bu kazanımlar, spekülatif ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletimizle birlikte birçok cephede verdiğimiz kararlı mücadeleler sonucunda elde ettiğimiz kazanımlardır."

MİLLETİMİZİN TAKDİRİNE BIRAKIYORUM

"Sizin de Hazine Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği üzere "net hata noksan" kalemi, farklı yerlere çekmeye çalıştığınız gibi "kaynağı belirsiz" bir para girişi değildir. Teknik hesaplamalarda zaman uyumsuzlukları, beyan hataları gibi durumları kapsar."

"Eski göreviniz itibarıyla çok iyi bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya dönük manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum."

"Cari denge konusuna dönecek olursak, içinde bulunduğumuz 2022 yılı Ocak-Haziran döneminde enerji hariç değerlendirildiğinde cari işlemler dengesinde 8,1 milyar dolar; yıllık bazdaki cari işlemler dengesindeyse 35 milyar dolar fazla vermeyi başardık."

2022 SONUNDA 100 MİLYAR DOLAR SEVİYELERİNE YÜKSELMESİ ÖNGÖRÜLMEKTEDİR

"Büyümenin güçlü olduğu bir dönemde, enerji hariç cari dengedeki bu olumlu görünüm, gerçekleştirdiğimiz yapısal dönüşümlerin bir yansımasıdır."

2020 YILI DIŞINDA SON YILLARDA İSTİKRARLI BİR ENERJİ HARİÇ CARİ FAZLA SÖZ KONUSUDUR

"2020 yılında 28,9 milyar dolar olan enerji faturamız 2021 yılında 50,7 milyar dolara yükselmiştir. Ulaştığımız ekonomik büyüklüğün ve rekor seviyede artan küresel enerji fiyatlarının sonucu olarak bu faturanın 2022 sonunda 100 milyar dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir."

"Aşağıya enerji hariç cari işlemler dengesi tablosunu da bırakıyorum. Baktığınızda siz de rahatlıkla göreceksiniz ki pandeminin zirve yaptığı 2020 yılı dışında son yıllarda istikrarlı bir enerji hariç cari fazla söz konusudur. Gerçek budur" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!