banner2

Bakan Kirişçi açıkladı! Suyun verimli kullanılması için harekete geçildi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, "Tarımın Yeni Yüzyılı Üretime Gönül Verinler" ödül töreninde yaptığı açıklamasında "tüm paydaşlarımızla birlikte ‘Su Verimliliği Seferberliği’ başlattık" dedi.

Ekonomi 24.01.2023, 19:39 24.01.2023, 20:26
Abone ol
Bakan Kirişçi açıkladı! Suyun verimli kullanılması için harekete geçildi

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yağışların azalmasıyla birlikte barajlarda meydana gelen kuraklıkla ilgili konuştu.Kirişçi, Türkiye’de şu an için kuraklık ve su kaynakları açısından büyük bir problem olmadığını fakat gerekli önlemlerin mutlaka alınması gerektiğini kaydederek, “Su Verimliliği Seferberliği başlattık. Bu çerçevede, ülke çapında düzenlenecek etkinliklerle ‘Suda Sıfır İsraf’ temasıyla tüm canlılar için hayati önemde olan suya dikkat çekeceğiz” dedi.

"KURAN-I KERİM'İN YAKILMASINI LANETLİYORUM"

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Adana'da bir otelde düzenlenen "Tarımın Yeni Yüzyılı Üretime Gönül Verinler" ödül törenine katıldı. Programda konuşan Bakan Kirişci, İsveç'in, Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına izin vermesinin hem ikiyüzlülük hem de nefret suçu olduğunu yapılan saygısızlığı lanetlediğini söyledi. 

"91 MİLYAR DOLARLIK DIŞ TİCARET FAZLAMIZ VAR"

Tarım stratejilerine dair açıklamada bulunan Kirişci, "2022 itibariyle tarım sektörüne ve üreticilere 40.4 milyar lira destek verdik. Bu destekler sadece maddi olanlar. Bunların içinde arpa, buğday ve sıfır faizli kredi destekleri dahil değil. Yıl sonu tahminlerine göre 2002 yılında 98 bin ton olan bitkisel üretimin tüm zamanların rekoru olarak 128.6 milyon tona çıkması bekleniyor. 11 ay boyunca 28.8 milyar dolar ihracat gerçekleşti. Bunun 30 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye ithal eden değil ihraç eden bir ülkedir. 91 milyar dolarlık dış ticaret fazlamız var" ifadelerini kullandı. 

EKİM'DE ÇİFÇİYE DESTEK ÖDEMESİ YAPILACAK

Çiftçiye verilen destekler hakkında konuşan Bakan Kirişci, "Bu yıl Mart ayında 1 milyon 152 bin çiftçimize ödenmesi gereken 8,6 milyar TL mazot ve gübre desteğimizi, 2022 Kasım itibarıyla ayni olarak kullandırmaya başladık. Mazot ve gübre desteklemeleri, bundan sonra her yıl bu takvim çerçevesinde, yani çiftçimizin desteğe en çok ihtiyaç duyduğu; ekim döneminde ayni olarak kullanılacak. Ayrıca Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin verdiği 100 bin TL tutarındaki faizsiz kredi miktarını 200 bin TL'ye çıkardık" dedi. 

TARIMCEBİMDE MOBİL UYGULAMASI

Tarım sektöründe dijital alanda da adımlar atıldığının vurgulayan Kirşçi  "1 Ocak'tan itibaren de TarımCebimde mobil uygulamasını kıymetli çiftçilerimizin hizmetine sunduk. 'Gelecek Tarımda, Tarım Cebimde' diyerek hizmete aldığımız uygulama, üretim planlamasının en önemli araçlarından biri olacaktır. Ayrıca bu uygulama sadece çiftçilerin değil tüm vatandaşların kullanması gereken bir uygulamadır. Örneğin kurbanlık koyun alacak olan vatandaş, hayvanın küpe numarasını uygulamaya girerek onun sağlık durumu, geçmişi, aşıları hakkında bilgi alabilecekler" diye konuştu.

'SU VERİMLİLİĞİ SEFERBERLİĞİ' BAŞLATTIK

Bakan Kirişci, Türkiye'nin bugün için su fakiri bir ülke olmadığını buna karşın su kaynaklarının ileriki yıllarda azalacağı gerçeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini ifade etti. Gerekli tedbirler alınmadığı takdirde Akdeniz Havzası'ndaki diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de su kaynaklarının azalacağını söyleyen Kirişci, bu azalmanın yüzyıl içinde tahminlere göre yüzde 25 civarında olacağını belirtti. Bakan Vahit Kirişci, "Su Yönetimi Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla yerel yönetimlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve tüm paydaşlarımızla birlikte 'Su Verimliliği Seferberliği' başlattık. Bu kapsamda, ülke çapında düzenlenecek etkinliklerle 'Suda Sıfır İsraf' temasıyla tüm canlılar için hayati önemde olan suya dikkat çekeceğiz" dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!