banner2

Bakan Karaismailoğlu: Millet hesap sorar

Bakan Karaismailoğlu, Halkalı-Gayrettepe Metroları Depo Sahası Ray Kaynağı Töreni'nde İstanbul'a kazandırmaya devam ettikleri ulaşım projelerini değerlendirdi ve kamu malına zarar verenlere seslendi.

Ekonomi 07.06.2021, 12:48 07.06.2021, 18:01
Abone ol
Bakan Karaismailoğlu: Millet hesap sorar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bugün iştirak ettiği Halkalı-Gayrettepe Metroları Depo Sahası Ray Kaynağı Töreni'nde yaptığı konuşmasında ulaşım ve altyapı projelerinin Türkiye ekonomisine sağladığı katkılara dikkat çekti.

İstanbul'da devam eden metro hatlarının toplam uzunluğunun 91 kilometreye ulaştığını belirten Bakan Adil Karaismailoğlu, "Ayrıca, 13,5 kilometrelik iki yeni raylı sistem hattına da başlıyoruz. 2023 yılında bunların hepsini bitiriyoruz." dedi. Bakan Karaismailoğlu, yük, insan ve data ulaştırmada geleceği yakalayacak altyapıyı Türkiye'nin her noktasında eksiksiz bir şekilde tamamlamaya çok yakın olduklarını ifade ederken, stratejik bir yol haritası dahilinde çalışmalarını titizlikle sürdürdüklerini kaydetti.

YENİ İPEK YOLUNU TECİH EDİLEN BİR ROTA HALİNE GETİRDİK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 19 yıldır hayat geçirdiği projelerden de bahseden Karaismailoğlu, Bakü-Tiflis-Kars demir yolu hattı, Marmaray ve yüksek hızlı tren gibi projelerin Türkiye'yi "orta koridorun hakimi" yaparken, yeni ipek demir yolunu tercih edilen bir ticari rota haline getirdiklerini belirtti.

Bakanlık yapımını tamamlayarak işletmeye açtığı şehir içi toplam 312 kilometrelik raylı sistem hattında yılda 2 milyar 393 milyona yakın yolcunun taşındığını kaydeden Karaismailoğlu, ülke genelinde yapımı devam eden 11 raylı sistem hattının ise toplam uzunluğunun 147 kilometre olduğunu aktardı.

YAPIMI DEVAM EDEN 5 METRO HATTI

Bakan Adil Karaismailoğlu, İstanbul'da hali hazırda yapımı devam eden 5 önemli metro hattının toplam uzunluğunun 91 kilometre olduğunu ve kısa süre içerisinde yapımına başlayacakları 2 metro hattının ise 13,5 kilometre uzunluğunda olacağını bildirdi.

Yarlı sistemlerle İstanbul'un her noktasının çok daha ulaşılabilir hale gelmesinin şehirdeki trafiği rahatlatacağını ve İstanbulluların yaşam kalitesini de artıracağını ifade eden Karaismailoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
"Bugün depo sahasında bulunduğumuz Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattı ve Halkalı-İstanbul Havalimanı metro hattında, Pendik Tavşantepe-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattında, Bakırköy sahil (İDO)-Kirazlı metro hattında, Başakşehir Çam Sakura Hastanesi-Kayaşehir metro hattında çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu hatlara ek olarak Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Bosna Bulvarı raylı sistem hattı ile Kazlıçeşme-Sirkeci kentsel ulaşım ve rekreasyon dönüşüm projelerine de en kısa sürede başlayacağız. İstanbul'da devam eden metro hatlarımızın toplam uzunluğu 91 kilometreye ulaşmaktadır. Ayrıca, 13,5 kilometrelik yeni raylı sistem hattına da başlıyoruz. 2023 yılında bunların hepsini bitiriyoruz. Projeler tamamlandığında istanbul'un raylı sistem ağ uzunluğu 260 km'den 364,5 km'ye ulaşacak."

İSTANBUL'UN EN HIZLI METROLARI GELİYOR

Bakan Karaismailoğlu, Halkalı-İstanbul Havalimanı hattında 8 istasyon bulunduğunu aktardı ve 31,5 kilometrelik ana hat uzunluğuna sahip bu metroya 2,5 kilometre depo bağlantısı yapılacağını söyledi.
Toplam 38 kilometrelik Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattının ise 9 istasyondan oluşacağınıifade eden Karaismailoğlu, saatte 120 kilometre hıza göre tasarlanan iki hattın, İstanbul'un trafik yükünü hafifleterek kentin en hızlı metroları olacağının altını çizdi.

Karaismailoğlu, metro inşaatlarındaki çalışmaların 7 gün 24 saat esasına göre sürdüğünü ifade ederek, "Başkaları gibi, hastanelerin yollarını yapmaktan imtina etmedik. Başkaları gibi, başlatılan metro hatlarını durdurmadık. Aksine daha da hızlandırdık. Ayrıca, maalesef çok üzülerek söylüyorum; İstanbul, devam eden metro hattının üzerine hafriyat dökülen günleri de gördü. Yapımından sorumlu olan belediyesi tarafından açıkça yapılan bu kamu malına zararın hesabını milletimiz mutlaka soracaktır. Bizler, günü birlik siyasi çekişme ve gerilimin ötesinde, yalan ve iftiralardan uzak, canla başla şehirlerimizin ve ülkemizin refahı için çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemiz ve milletimiz için laf değil iş üretiyoruz ve projelerimizi bir bir bitirmeye devam edeceğiz. Hedefimiz olan dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz." ifadelerini kullandı.

Bakan Karaismailoğlu, "Halkalı-İstanbul Havalimanı hattımızı 2022 sonu itibarıyla bitirmeyi hedefliyoruz. Gayrettepe-İstanbul Havalimanı hattımızın Kağıthane-İstanbul Havalimanı kısmını bu yıl sonu itibarıyla, tamamını ise ondan birkaç ay sonra bitirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!