Bakan Fatih Dönmez'den müjde! '500 yıl tüm dünyaya yetecek' deyip açıkladı

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin bor ihracatı hakkında konuştu. Bu yıl 1 milyar doları aşacağını ifade eden Dönmez, "Belki tüm dünyaya 500 yıl yetecek rezervimiz var" dedi.

Ekonomi 12.08.2022, 22:02 12.08.2022, 22:31
Abone ol
Bakan Fatih Dönmez'den müjde! '500 yıl tüm dünyaya yetecek' deyip açıkladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuk olduğu Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Borda Türkiye'nin üretim kapasitesinin 2,6-2,7 milyon ton olduğunu belirten Dönmez, bunun 2.5 milyon tonunun ihraç edildiğini söyledi.

"500 YIL TÜM DÜNYAYA YETECEK"

Türkiye'nin bu alanda pazar payında ilk sırada olduğunun altını çizen Dönmez, "Dünyada tüketilen borun yüzde 62'sini biz üretip satıyoruz. Rezervin de yüzde 72'si bizde. Belki 500 yıl tüm dünyaya yetecek rezervimiz var." ifadelerini kullandı.

İHRACAT 1 MİLYAR DOLARIN ÜSTÜNE ÇIKACAK

Bor konusunun son derece kritik olduğunu belirten ve dünyada yaklaşık 5 milyon tonluk bor tüketimi olduğuna dikkat çeken Dönmez, "Geçtiğimiz yıl 1 milyar doların üzerinde bir ihracatımız oldu. Bu sene de 1 milyar doların üzerinde bir ihracat gelirimiz olacak." dedi.

"BU YIL İÇERİSİNDE ÜRETİME ALACAĞIZ"

Ürünün kullanılabilirliğinin artırılması gerektiğine dikkat çeken Dönmez, şöyle konuştu:

Mesela borda katma değerli uç ürünler üretme hedefimiz var. Bunun da ilk uygulamasını bu yıl hayata geçireceğiz. İki yıl önce temelini atmıştık. Bor Karbür Tesisi'ni bu yıl içerisinde üretime alacağız. Maden yüzde 100 zaten bizim. Burada teknolojiyi transfer ettik, Türkiye'de üretilecek. Hem iç piyasadaki talebi karşılayabileceğiz hem de yurt dışına bu ürünleri satabilir hale geleceğiz.

 Son ekonomi modelimizde Sayın Cumhurbaşkanımızın sıkça ifade ettiği, yatırım, istihdam, üretim, ihracat dörtlüsünü tamamlayan en güzel örneklerden birisi olacak. Yatırım yapıyoruz, istihdam olacak, üretimi yapacağız ve ihracata dönük çalışacağız. Bu yıl içerisinde hayata geçirmiş olacağız.

İKİNCİ BÜYÜK NADİR ELEMENT REZERVİ KEŞFEDİLDİ

Bakan Dönmez, Nadir element konusunda Çin'den sonra en büyük rezervin Türkiye'de olduğunu belirtti. "Dünyada adı konmamış bir mücadele 'savaş' varsa bu da nadir elementlerle ilgili yaşanıyor." diyen Dönmez, sözlerinin devamında Son keşfimizle birlikte, Çin'den sonra tek sahada ikinci büyük nadir element rezervi keşfettik.

Neredeyse 700 milyon tonluk bir cevherden bahsediyoruz. Bunun hepsi net üretim değil. Cevheri alıyoruz işliyoruz. Bundan 570 bin ton civarında cevheri işleyeceğiz, belirli kalemlerde ve miktarlarda bazı ürünleri elde edeceğiz." diye konuştu.

İTHALATI YERLİLEŞTİRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Laboratuvar çalışmalarının bu kapsamda Türkiye'de gerçekleştirildiğine işaret eden Dönmez, pilot tesisin bu yıl içinde tamamlanacağını dile getirdi. 

Bakan Fatih Dönmez, "Eskişehir Beylikova'da nadir elementlerden biri olan lityumu üretiyoruz. e-mobiliteden bahsediyorsak, bunun içinde lityum, küçük hacimlerde yüksek miktarda elektriği depolamada kullanılan bir element. Başka elementler de var ancak lityum bir çok açıdan avantajlı. Lityumda da bir hamlemiz var. Pilot üretime geçmiştik, seri üretimde de yıllık 600 ton kapasiteye ulaşacağız. İlk etapta ithalatın yarısını yerlileştirmiş olacağız" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!