banner2

Bakan Dönmez tarih verip müjdeyi açıkladı: Doğalgaz ve elektrikte tarihi indirim

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ''Şubat başı itibariyle doğalgazda yüzde 16, elektrikte de bunun yansıması yüzde 13-16 arası gerçekleşir. Serbest piyasadaki fiyatları izleyeceğiz, elektrik borsasındaki.'' şeklinde açıklama yaptı.

Ekonomi 31.01.2023, 15:21 31.01.2023, 16:08
Abone ol

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada "Serbest piyasadan elektrik alan sanayi kuruluşlarımızın maliyetlerinde yüzde 15'e kadar düşüş olacak'' diyerek doğalgaz ve elektrik fiyatlarına Mart ayında yeni bir indirim gelebileceği mesajını vermişti. Bakan Dönmez, bu kez indrim müjdesinin detaylarını paylaştı.

''GERİLİME OLUNCA YANSITIYORUZ''

CNN TÜRK'e açıklamalarda bulunan Bakan Dönmez, ''Son 2-3 aydır uluslararası piyasalarda bir miktar gevşeme var. Fiyatlarda aşağı yönlü bir eğilim söz konusu. Bildiğiniz gibi sanayici ve büyük tüketicilere maliyet bazlı fiyatlandırma yapılıyordu. Oradaki fiyatlarda bir gerileme olunca da yansıtıyoruz. Artış olunca da aynı şekilde yansıtılıyor.

ŞUBAT BAŞINDA İNDİRİM OLACAK

İndirim müjdesinin detaylarını paylaşan Bakan Dönmez, ''Büyük tüketiciler ve sanayiciler şu anda bir miktar daha ucuza indirimli almış olacaklar. Şubat başı itibariyle doğalgazda yüzde 16, elektrikte de bunun yansıması yüzde 13-16 arası gerçekleşir. Serbest piyasadaki fiyatları izleyeceğiz, elektrik borsasındaki.'' ifadelerini kullandı.

SANAYİDE KULLANILAN DOĞALGAZA VE ELEKTRİĞE İNDİRİM

Hatırlanacağı gibi sanayide elektriğe yapılan yüzde 12'lik indirimin ardından BOTAŞ'tan da sevindiren bir açıklama gelmişti. BOTAŞ, şubat itibarıyla elektrik üretim amaçlı doğalgazın satış fiyatında yüzde 16,67, sanayi kuruluşlarında ise yüzde 13,30 ila 17,22 arasında indirime gidildiğini açıklamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!