banner2

Bakan Dönmez: Karadeniz'de yeni keşif kuyusu açılabilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Akdeniz'de başlatılacak yeni sondajların ve Karadeniz'de yeni keşif kuyuları açılabileceğinin sinyallerini verdi.

Ekonomi 07.06.2021, 14:04 07.06.2021, 15:11
Abone ol
Bakan Dönmez: Karadeniz'de yeni keşif kuyusu açılabilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı 4. Türkiye Enerji ve Doğal Kaynaklar Zirvesi’nden sonra zirvenin özel oturumunda moderatörlerin kendisine yönelttiği soruları cevapladı.

KARADENİZ’DE BU YIL YENİ KEŞİF KUYUSU AÇILABİLİR
Bakan Fatih Dönmez, bu yıl içinde Karadeniz'de Sakarya Gaz Sahası'nın güney veya batısında bir sahada daha keşif amaçlı sondaj kuyusu açılabileceğini aktardı.
Fatih sondaj gemisinin Sakarya Gaz Sahası'ndaki Tuna-1 kuyusunda geçen yılki 405 milyar metreküp gaz keşfinden sonra üretim ve mühendislik çalışmaları için veri toplamak amacıyla Türkali-1 ve Türkali-2 kuyularını açtığını hatırlatan Dönmez, bu kuyulardan gelen sonuçların Tuna-1'deki verileri teyit ettiğini belirtti.

Bölgede ayrıca 10 bin kilometrekarelik alanda sismik çalışmaların da yapıldığına dikkat çeken Dönmez, Sakarya Gaz Sahası'nın kuzeydoğusunda bulunan Amasra-1 kuyusunda yaklaşık 2 ay önce sondaja başlandığını ve Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküp gaz keşfedildiğini söyledi.

Karadeniz'deki özellikle son bir yıl içinde yapılan üç önemli keşifle Türkiye’de keşfedilen toplam rezervin 540 milyar metreküpe ulaştığını kaydeden Bakan, bu keşiflerle Türkiye'nin doğal gazda "tüketen ülke" konumundan "üreten ülke" konumuna ilerlediğine dikkati çekerek, şöyle konuştu:
"Tüm ihtiyacımızın tamamını karşılamaktan uzağız ama ithalatımızı önemli miktarda azaltacağız. Amasra-1 kuyusunda Sakarya Gaz Sahası'nın kuzeydoğusunda çalışıldı. Bu yıl içinde o sahanın güney veya batısında keşif amaçlı bir sondaj kuyusu daha açabiliriz. Bu tür aramacılık faaliyetlerinin bilinmezliği çok, birtakım tahminlerle yapılıyor ama şu anda Karadeniz'de rahatız. Oradaki kaynak yapısına hakimiz, sismik verilerle elde ettiğimiz sonuçlara göre sondaj yapmadan ciddi bir öngörülebilirlikle ilerleyebiliyor arkadaşlar. Karadeniz'de, düne göre ilave rezervler bulacağımız yönünde çok daha ümitliyiz. Çalışmalarımız, planladığımız takvime uygun olarak ilerliyor. Çok büyük bir aksilik olmadığı takdirde inşallah 2023'te bu gazı kullanıyor olacağız."

AKDENİZ’DE YENİ SONDAJLARA BAŞLANACAK

Bakan Dönmez Doğu Akdeniz'deki çalışmalara dair bilgi verdi ve bugüne kadar bölgede 8 sondaj yapıldığını belirtti. Bazı sondajlarda olumlu işaretler alındığını vurgulayan Dönmez, "Son değerlendirmeler yapılıyor. Ümidimizi koruyoruz. Olumlu sinyaller aldığımız saha var, orada yeni kuyu açmamız gerekiyor. Yavuz sondaj gemimiz şu an uzun dönemli bakım çalışmasında. O bittikten sonra da inşallah orada tekrar sondajlara başlayacağız." diye konuştu.
Bakan Dönmez, ayrıca Mısır ile deniz yetki paylaşım anlaşması yapılması durumunda bunun her iki ülkenin de menfaatine olacağını belirtti.

MİNİ GÜNEŞ YEKA'LARDA ORTALAMA FİYAT 22-23 KURUŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kapasitesini giderek büyüttüğünü vurgulayarak, 2030 yılına kadar 10 bin megavat güneş ve 10 bin megavat rüzgar kapasitesi devreye almak amacıyla Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) yarışmaları gerçekleştirdiğini ifade etti.
Yapılan güneş enerjisinde mini YEKA yarışmalarında kilovatsaat başına düşen ortalama fiyatın 22-23 kuruş olduğunu belirten Dönmez, bu sene 2 bin megavatı rüzgar ve bin megavatı güneş olmak üzere YEKA yarışmalarının süreceğini belirtti ve Türkiye'de madencilik sektörünün de gelişme potansiyelinin yüksek olduğunu ve bu yıl 5-5,5 milyar dolarlık ihracat beklediklerini ekledi.
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!