banner2

Bakan Dönmez'den yeni müjde sinyali: İlk denemede netice aldık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, katıldığı canlı yayın programında yeni petrol sahası müjdesini duyurdu. "Diyarbakır'da hala devam eden çalışmalarımız var. Diyarbakır'da bir saha üzerine yoğunlaştık. İlk denememizde de aslında netice aldık ama çok zor bir coğrafyaydı ve heyelanlı bir bölgeydi." ifadelerini kullandı.

Ekonomi 10.05.2023, 13:08
Abone ol
Bakan Dönmez'den yeni müjde sinyali: İlk denemede netice aldık

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "İlk önce Şırnak, Cudi, Gabar bölgesinde Esma Çevik kuyularında geçtiğimiz yıl bir keşif açıklamıştık. Üretilebilir 180 milyon varil, brüt 250 milyon varillik bir rezerv. Orası da yine 2021'de ilk kuyuları açmaya başlamıştık 2022 yılında da keşfimizi açıklamıştık. O çalışmadan hemen sonra yine çok yakın bölge Cudi, Gabar'da bir başka bölgeye daha odaklandık" dedi.

"2000-2500 RAKIMDA ÇALIŞIYORUZ"

Sözlerine devam eden Dönmez, "Arkadaşlarımız hem bu Esma çevik kuyularından gelen akışı değerlendirdi hem de coğrafya birbirine yakın olduğu için potansiyel olduğunu değerlendirdiğimiz bir bölge daha vardı, Ekim ayı gibi oraya girme kararı aldık. Ama biz ağır ekipmanla çalışıyoruz hacimli, tır ve kamyonlarla çalışıyoruz. Onun için önce yolu yapmamız lazım. Tabi kış şartları, 2000-2500 rakımda çalışıyoruz. Mart ayı gibi bir imkân bulduk ve tekrardan sondaja başladık, hamdolsun Nisan ayı gibi de sevindirici bir sonuca ulaşmış olduk" dedi.

"DİYARBAKIR'DA BİR SAHA ÜZERİNE YOĞUNLAŞTIK"

Bakan dönmez açıklamasında, ''Diyarbakır’da bir saha üzerinde yoğunlaştık, ilk denemede sonuç aldık. Yoğun bir coğrafyaydı heyelanlı bir bölgeydi. Sondaj yerini değiştirmek zorunda kaldık. Yeni sondaj tamamlanınca belki oradan da bir haber gelebilir. Miktarı ile ilgili şu anda bir şey demek zor. Güneydoğu başta olmak üzere çalışmalar devam ediyor. '' ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!