banner2

Bakan Dönmez açıkladı! Türkiye ile Cezayir, ortak petrol ve doğalgaz arama şirketi kuruyor

Cezayir’de resmi temaslarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ''Cezayir’in milli petrol ve gaz şirketi Sonatrach ile Türkiye Petrolleri (TP) arasında ortak bir şirketin kurulması, petrol ve gaz arama faaliyetlerini başta Cezayir olmak üzere, bölge ülkelerinde bu yönde çalışmalarını yürütmeleri konusunda fikir birliğine varmış durumdayız" şeklinde açıklama yaptı.

Ekonomi 11.11.2022, 09:30 11.11.2022, 09:58
Abone ol
Bakan Dönmez açıkladı! Türkiye ile Cezayir, ortak petrol ve doğalgaz arama şirketi kuruyor

Cezayir’de düzenlenen 2. Cezayir Yatırım Konferansı'na onur konuğu olarak katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ziyarete ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cezayir’de yaklaşık bin 500 Türk şirketinin olduğunu belirten Bakan Dönmez, ''Cezayir'de zaten uzunca bir süredir demir-çelikten tekstile, gıdaya kadar birçok alanda faaliyet gösteren Türk şirketinin yatırımı var. Bin 500 civarında şirketimiz burada yatırım yapıyor ve bu şirketlerimizde yaklaşık 30 bin Cezayirli çalışıyor. Cezayirli yöneticiler Türk iş insanlarının burada yapmış olduğu yatırımdan ve ticaretten büyük bir mutluluk ve memnuniyet duyduklarını ve bunun artarak gelişmesi gerektiğini ifade ettiler.” diye konuştu.

Cezayir Enerji ve Madencilik Bakanı Muhammed Arkab ile de bir araya geldiğini ifade eden Bakan Dönmez, bu görüşmede enerji ve madencilik alanında atılabilecek yeni adımları değerlendirdiklerini ifade etti.

Bakan Dönmez, Cezayirli mevkidaşı Arkab ile hem Türkiye hem de Cezayir’de gerek kamu kurumlarının gerekse özel kuruluşların bu alanda müşterek çalışmasını teşvik edici, destekleyici adımları atmaya da karar verdiklerini kaydetti.

TÜRKİYE İLE CEZAYİR ORTAK PETROL VE DOĞALGAZ ARAMA ŞİRKETİ KURUYOR

Türkiye ile Cezayir’in ortak bir petrol ve doğal gaz arama şirketi kuracağını vurgulayan Bakan Dönmez, şu ifadeleri kullandı; “Yine olumlu bir gelişme Cezayir’in milli petrol ve gaz şirketi Sonatrach ile Türkiye Petrolleri (TP) arasında yine burada ortak bir şirketin kurulması, petrol ve gaz arama faaliyetlerini başta Cezayir olmak üzere, bölge ülkelerinde bu yönde çalışmalarını müştereken yürütmeleri konusunda fikir birliğine varmış durumdayız.”

İŞBİRLİĞİNİN ARTIRILMASI İSTENİYOR

Dönmez, Cezayir ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun tarafından da kabul edildiğini belirterek, “Sayın Tebbun’a iki gündür yapmış olduğumuz çalışmalar hakkında kendisine bilgi sunduk. Kendisi de bu yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ve iki ülke arasındaki iş birliğinin artırılması konusundaki niyetini ifade etti. Sadece ekonomik alanlarda değil, kültürel alanlarda, siyasi alanlarda, keza savunma sanayi başta olmak üzere birçok alanda yürütülen müşterek çalışmalar var. Her iki liderin ortaya koymuş olduğu bu vizyon doğrultusunda çalışmalarımızı aralıksız devam ettireceğiz.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!