Bakan Derya Yanık'tan süresiz nafaka hakkında önemli açıklama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık CNN Türk'te önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Yanık, süresiz nafakadan, sosyal yardımlaşmaya kadar merak edilen soruları yanıtladı.

Ekonomi 02.04.2022, 12:15
Bakan Derya Yanık'tan süresiz nafaka hakkında önemli açıklama

CNN Türk'te Hakan Çelik'in konuğu olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık önemli açıklamalrda bulundu. 
Açıklamalrdan öne çıkanlar:

SOSYAL YARDIMLARDA SON DURUM

Sosyal yardımlar konusunda devlet desteğinin arttığını ifade eden Bakan Yanık şunları söyledi:

'Sosyal yardımların artması yoksullaşmanın sonucu değil. Sosyal yardımlar arttı. Biz kapı kapı dolaşıp soruyor ve tespit ediyoruz. Buna göre hizmet modeli sunuyoruz.'

'48 AYRI BAŞLIKTA SOSYAL YARDIM YAPIYORUZ'

48 ayrı başlıkta sosyal yardım yaptıklarını söyleyen Bakan Yanık,

İkinci bir husus var. Bizim düzenli sosyal yardım yaptığımız kitlenin yüzde 78 'i istihdama dahil olamayacak bir kitle. Sosyal yardımlarımız hak temellidir. Fakirleşmeyle ilgisi yok. İstihdama da engel teşkil etmiyor. Kamunun sosyal yardımının yüzde 82'sini biz yapıyoruz. Sosyal yardımlar 2002 'de 1,3 milyar TL'ydi. 2021'de 73.9 milyar liraya çıktı.

'KADIN İSTİHDAMINA ÖNEM VERİYORUZ'

İş hayatına katılımı kooperatifleri yoluyla yapacağız. Bu konuda kadın girişimciler grubunun katkısı ve TİM'in çalışmaları büyük. İş dünyasının her türlü katkısına açığız.

ŞİDDET DÜZENLEMESİ KOMİSYONDAN GEÇTİ

Şiddet düzenlemesinin geçtiğimiz günlerde komisyondan geçtiği hatırlatılması üzerine açıklama yapan Bakan Yanık şunları söyledi:

''Bizim bütün bir toplum olarak şiddetle mücadelemizi kurmamız gerekiyor. Şiddetin önüne geçebilmek için her alanda ve her noktada çaba göstermemiz gerekecek. Şiddetin önlenebilmesi konusunda etkisi olacağı kuşkusuz. İnsan davranışları maalesef birden bire bırakılan haller değil. Bir taraftan farkındalık, bir taraftan çocukluktan başlayan eğitim, cezalandırma ve mağdurun mağduriyetini telafi etme yönündeki yaptığımız çalışmalar gibi, bütün bu başlıkları bunun için yapıyoruz.''

SÜRESİZ NAFAKADA SON DURUM 

Benim yaklaşımım çok açık. Her çifte nafaka verilmiyor. Süresiz nafakanın kimi insanlar açısından bir mağduriyete dönüştüğünün farkındayım. Nafakaların yüzde 66'sı ödenmiyor. Nafaka üzerinden kadınların hakları hedef alınmamalı. Nafaka süresiz olmak zorunda değildir. Süresiz nafaka diye bir mecburiyet yok. Nafaka taraflara göre belirlenir.

Nafaka süresiz değildir, Yargıtay süreli nafakaya hükmedebilir. Hukukta takdir hakkı vardır, her olayın kendi özelliklerine göre bir esneklik sağlayabilmek için.

Nafaka konusu bugünkü mevzuat çerçevesinde süreli veya süresiz, kısa süreli, uzun süreli olarak değerlendirilebilir. Yasada bunun önünde bir engel yok.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!