banner2

Bakan Bozdağ'dan milyonları ilgilendiren kira düzenlemesiyle ilgili son dakika açıklaması

Son dakika haberleri... Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kira düzenlemesiyle ilgili yaptığı açıklamada, "Kira artış miktarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenleme 1 Temmuz 2023’e kadar uygulanacak ve geçici bir düzenleme, uzatılması söz konusu değil." dedi.

Ekonomi 09.06.2022, 15:08 09.06.2022, 16:24
Abone ol
Bakan Bozdağ'dan milyonları ilgilendiren  kira düzenlemesiyle ilgili son dakika açıklaması

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ kira artış miktarını yüzde 25 ile sınırlayan düzenlemeyle ilgili kritik açıklamalarda bulundu. Bozdağ, şu açıklamaları yaptı:

'1 TEMMUZ 2023'E KADAR GEÇERLİ'

Türkiye bir hukuk devleti, mülkiyet üzerinde herkesin düzenleme hakkı var. Kira artışları ile ilgili düzenlemenin karakteristik özellikleri var. Geçici bir düzenleme, kira artışını yüzde 25 ile sınırlıyor. Sadece meskenlerde geçerli. 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli ve devam eden sözleşmeler üzerinde uygulanacak. TÜFE ve şartlar altında geçerli ise onlar uygulanacaktır.

'UZATILMASI SÖZ KONUSU DEĞİL'

Uzatılma söz konusu değil, geçici mahiyette yapıldı. 1 yıl sonra eski düzenlemeye dönülecek. İstisnai bir durum. Konutlarda ve konutlarda kiracı olarak oturanlar için geçerli. İş yerleri mevcut borçlar kanunu sözleşmesine tabi.

Yasa bir düzenleme getiriyor. Ev sahibini sınırlıyor kiracıya bir hak getiriyor. Tahliye davası açılırsa mahkemenin ret edeceği aşikardır. Yargı yasal düzenleme karşısında bu sebebe dayalı bir tahliye kararı vereceğini tahmin etmiyorum. Ev sahibi zorla kiracıyı çıkaramaz.

KİRACIYI MAKUL DÜZEYDE KORUYAN BİR ADIM

Kiracıyı makul düzeyde koruyan ev sahibini de makul düzeyde bir sınıra tabi tutan bir adım attık. 1 yıl süre için yasa bir hakem rolü oynadı, emredici bir hüküm kurarak makul çizgide kavuşturuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!