banner2

Bakan Bilgin'den son dakika memur emekli maaş zammı açıklaması! Düşük ücret alana para ödemesi yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin 2023 toplu sözleşmesiyle şilgili dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Toplu iş sözleşmesi çerçevesinde protokol çalışmasının başladığını ancak deprem felaketi nedeniyle ertelendiğini aktaran Bakan Bilgin, hak kaybı olmayacak şekilde düzenlemenin gerçekleştirileceğini açıkladı.

Ekonomi 08.03.2023, 12:18
Abone ol
Bakan Bilgin'den son dakika memur emekli maaş zammı açıklaması! Düşük ücret alana para ödemesi yapılacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin toplu iş sözleşmesi ve kamu işçilerine yapılacak zam görüşmeleriyle ilgili açıklamada bulundu. Deprem felaketi nedeniyle eretlenen toplu iş sözleşmesinin yeniden hız kazanacağını açıkladı.

HAK KAYBI OLMAYACAK ŞEKİLDE...

Bakan Bilgin sözlerine şöyle devam etti:

Geçici işçiler sorununu çözmek üzere önemli bir adım attık. Onu Meclis'e intikal ettirdik. Kamu işçileriyle ilgili sürdürdüğümüz toplu iş sözleşmesi çerçeve protokolü çalışmamız başlamıştı. Deprem nedeniyle onu askıya aldık ama hiçbir hak kaybı olmayacak şekilde bunu da gerçekleştireceğiz.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ KALKAN OLARAK UYGULANDI

Enflasyonun yarattığı olumsuzlukları en fazla hissedenlerin ücretliler olduğuna vurgu yapan Bakan Bilgin sözlerini şöyle sürdürdü:

Ücretlileri ve emekçileri korumak için sosyal politika tedbirleri ortaya koymak bizim bu süreçlerde birincil görevimiz. Bu tedbirler arasında da ilk sıralarda, toplu iş sözleşmesi ve asgari ücret mekanizması geliyor. Depremin ardından da aynı şekilde sosyal politika uygulamalarını arka arkaya devreye soktuk. Önce kısa çalışma ödeneğini bir kalkan olarak uygulamaya başladık. Kısa çalışma ödeneğine şartları tutmayanlar için nakdi ücret desteği imkanını başlattık. Yine bölgede işsiz olan ailelerin çalışmak isteyen bireylerine asgari ücret düzeyinde bir gelir sağlayan Toplum Yararına Çalışma Programı'nı (TYP) uygulamaya koyduk. Bir ay içerisinde yaklaşık 25 bin kişi kapsayan bu uygulamayı 50 bin aileye kadar çıkartmayı planlıyoruz. Bunu program haline getirdik.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!